Share

پس از آن‌که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در رابطه با فتح شهر رمادی توسط «دولت اسلامی» (داعش) نیروهای عراقی را به بی‌عملی متهم کرد، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفت از این سخنان «شگفت‌زده» شده است. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران نیز گفت آمریکا در نبرد با داعش کاری انجام نداده است.

اشتون کارتر گفته بود به‌هنگام حمله داعش به رمادی تعداد نیروهای عراقی از نیروهای داعش بیشتر بود اما آن‌ها عقب‌نشینی کردند.

اشتون کارتر گفته بود به‌هنگام حمله داعش به رمادی تعداد نیروهای عراقی از نیروهای داعش بیشتر بود اما آن‌ها عقب‌نشینی کردند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، حیدر عبادی روز دوشنبه ۲۵ ماه مه / ۴ خردادماه در واکنش به سخنان روز یکشنبه اشتون کارتر گفت: «من از سخنان او شگفت‌زده شدم… مطمئن هستم که اطلاعات غلطی به دست او رسیده است.»

نخست‌وزیر عراق وعده داد که به‌زودی رمادی را پس خواهند گرفت.

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان آمریکا به‌شدت ارتش عراق را به باد انتقاد گرفت و گفت مشکل اصلی نیروهای عراقی این است که «عزمی برای جنگیدن از خود نشان نداده‌اند». او گفت اراده برای جنگیدن را نمی‌توان همچون دادن تسلیحات به آن‌ها بخشید.

به‌گفته اشتون کارتر به‌هنگام حمله داعش به رمادی تعداد نیروهای عراقی از نیروهای داعش بیشتر بود اما آن‌ها عقب‌نشینی کردند.

حکیم الجمیلی، رئیس کمیسیون دفاعی و امنیتی پارلمان عراق نیز ضمن «غیرواقع‌بینانه و بی‌پایه» خواندن سخنان وزیر دفاع آمریکا، گفت: «آمریکا در پی آن است تا تقصیر شکست را به گردن دیگران بیندازد.»

به‌گفته الجمیلی، آمریکا تسلیحات لازم را در نبرد رمادی در اختیار ارتش عراق نگذاشت و از نیروهای این کشور حمایت هوایی نکرد.

از سوی دیگر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران شامگاه یکشنبه در کرمان به‌طور تلویحی به سخنان اشتون کارتر واکنش نشان داد و گفت: «هیچ اراده‌ای برای مقابله با داعش وجود ندارد.»

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران: هیچ اراده‌ای برای مقابله با داعش وجود ندارد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران: هیچ اراده‌ای برای مقابله با داعش وجود ندارد.

سلیمانی گفت: «آقای اوباما، فاصله پایگاه اسد که هواپیماهای آمریکا در آن‌جا مستقر هستند با رمادی چند کیلومتر است؟ چطور می‌شود شما… هیچ اقدامی نکنید این جز شریک بودن در توطئه و ضلعی از توطئه نیست.»

نیروهای ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا تاکنون بیش از سه هزار عملیات هوایی علیه مواضع داعش انجام داده‌اند اما این حملات مانع از آن نشده است که این نیروهای به پیشروی‌های خود ادامه دهند.

در آمریکا نیز جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه استراتژی اوباما در رابطه با از دست دادن رمادی را مورد انتقاد قرار داد. او گفت بدون دست‌کم ۱۰ هزار نفر از نیروهای زمینی ارتش آمریکا، این کشور نمی‌تواند بر داعش پیروز شود.

Share