Share

برای نخستین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان مجلس به دولت اجازه دادند که لایحه تشکیل هیأت منصفه رسیدگی به جرایم سیاسی را آماده کند.

dadgah

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس، امروز سه‌شنبه پنجم خرداد در جریان بررسی طرح «نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» با ماده ۲۰ این طرح با ۱۵۰ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر پایه ماده ۲۰ این طرح دولت مجاز به تدوین و ارائه لایحه تشکیل هیأت منصفه محاکم دادگستری به مجلس شد.

در  این ماده آمده است که دولت می‌تواند با همکاری قوه قضائیه، حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، لایحه تشکیل هیأت منصفه محاکم دادگستری موضوع اصل ۱۶۸ قانون اساسی را تهیه و به مجلس تقدیم کند.

اصل ۱۶۸ قانون اساسی ایران می‌گوید که «رسیدگی‏ به‏ جرایم‏ سیاسی‏ و مطبوعاتی‏، علنی‏ است‏ و با حضور هیأت‏ منصفه‏ در محاکم‏ دادگستری‏ صورت‏ می‏‌گیرد.»

با وجود تصریح اصل ۱۶۸ قانون اساسی ایران در مورد علنی بودن محاکمات سیاسی و مطبوعاتی و لزوم حضور هیأت منصفه اما در همه سال‌هایی که از عمر جمهوری اسلامی می‌‌گذرد، فعالان سیاسی بدون وجود هیأت منصفه و به‌طور عمده در دادگاه‌های غیرعلنی مورد محاکمه قرار گرفته و به مجازات‌های شدید محکوم شده‌اند.

تصویب قانون جرم سیاسی و تشکیل دادگاه جرایم سیاسی به‌صورت علنی و با حضور هیأت منصفه یکی از خواسته‌های فعالان سیاسی در ایران است. برخی از مخالفان نیز به‌طور کلی تعیین جرم سیاسی را بر خلاف آزادی سیاسی و آزادی بیان و عقیده می‌دانند.

در حال حاضر صدها فعال سیاسی که در دادگاه‌های ایران به‌طور غیرعلنی و بدون حضور هیأت منصفه محاکمه و محکوم شده‌اند، در زندان به سر می‌برند.

Share