Share

حسین عالمی‌بلخی، وزیر مهاجران و عودت‌دهندگان در کابینه وحدت ملی افغانستان خواهان شفاف‌سازی درباره حضور مهاجران افغانستانی در سوریه شد.

حسین عالمی‌بلخی، وزیر مهاجران و عودت‌دهندگان در کابینه وحدت ملی افغانستان

حسین عالمی‌بلخی، وزیر مهاجران و عودت‌دهندگان در کابینه وحدت ملی افغانستان

عالمی بلخی در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته که باید مشخص شود مهاجران افغان ساکن ایران به‌صورت داوطلبانه به سوریه و عراق می‌روند یا با روش‌های دیگر.

او از رسانه‌های ایران خواسته تا این موضوع را «شفاف» کنند.

ایران که از جمله حامیان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به‌شمار می‌رود، در سال‌های اخیر شماری از مهاجران افغان را با عنوان «مدافعان حرم» به این کشور اعزام کرده است.

با این حال روشن نیست که این مهاجران افغان به‌طور داوطلبانه عازم سوریه می‌شوند و یا این‌که سپاه پاسداران ایران که در سوریه حضور دارد، این مهاجران را به‌شکل اجباری عازم این کشور می‌کند.

مهاجران افغان ساکن ایران با عنون «تیپ فاطمیون» به سوریه اعزام می‌شوند.

تلویزیون دولتی ایران نیز سال گذشته فیلمی مستند درباره حضور مهاجران افغان در سوریه پخش کرد.

تاکنون ده‌ها تن از این مهاجران افغان در سوریه کشته شده‌اند. جمهوری اسلامی ایران از این کشته‌شدگان به نام «شهدای مدافع حرم» نام می‌برد.

چند روز پیش نیز وحید مژده، عضو وزارت ‌خارجه افغانستان در دوران طالبان در گفت‌وگو با روزنامه شرق خبر داده بود که  گروهی از طالبان افغانستان در پی سفر به تهران با مقامات ایرانی گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند.

به‌گفته مژده، اعزام مهاجران افغان ساکن ایران به سوریه یکی از موضوعاتی بوده که در این گفت‌وگوها مطرح شده است.

وحید مژده می‌گوید طالبان نگران هستند که این‌گونه اقدامات باعث «تحریک احساسات مذهبی» در افغانستان شود و «در نتیجه برای داعش فرصت مناسبی به‌منظور سربازگیری فراهم آورد.»

Share