Share

ویسنته آراندا یکی از مهم‌ترین فیلمسازان سیاسی اروپا به‌شمار می‌رفت و در جشنواره‌های کن و برلین بارها تقدیر شد. او در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

ویسنته آراندا بیش از ۳۰ فیلم ساخت و همواره با فیلم‌هایش نامزد جوایز جشنواره‌های بزرگ سینمایی شد.

ویسنته آراندا بیش از ۳۰ فیلم ساخت و همواره با فیلم‌هایش نامزد جوایز جشنواره‌های بزرگ سینمایی شد.

آکادمی فیلم اسپانیا اعلام کرد که ویسنته آراندا، فیلمساز برجسته این کشور سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۶ ماه مه / ۵ خردادماه در آپارتمان خود در مادرید درگذشت.

آنتونیو رسینس، بازیگر اسپانیایی درباره مرگ آراندا گفت: «یکی از بزرگان، ما را ترک کرد.»

ویسنته آراندا بیش از ۳۰ فیلم ساخت و همواره با فیلم‌هایش نامزد جوایز جشنواره‌های بزرگ سینمایی، از جمله کن و برلین شد.

دوران نوجوانی و جوانی او متأثر از جنگ‌های داخلی اسپانیا بود چرا که خانواده‌اش در کنار جمهوری‌خواهان و مخالف حکومت دیکتاتوری فرانکو بود.

پوستر فیلم Libertarias (آزادی‌خواه)

پوستر فیلم Libertarias (آزادی‌خواه)

او بعدها در اوایل دهه ۵۰ میلادی به دلایل سیاسی و اقتصادی اسپانیا را به مقصد ونزوئلا ترک کرد. در آغاز دهه ۶۰ میلادی به کشورش بازگشت تا در مدرسه عالی سینما در مادرید تحصیل کند، اما از آن‌جا که دبیرستان خود را به پایان نبرده بود اجازه ورود به این مدرسه را نیافت.

آراندا سپس خود در بارسلونا به یادگیری سینما روی آورد و در آثارش همواره به نابرابری‌های اجتماعی پرداخت. او یکی از نمایندگان سبکی بود که به آن «مدرسه بارسلونا» می‌گفتند، سبکی که به «موج نو» فرانسه پهلو می‌زد، با گونه‌ای زیبایی‌شناسی نو و روی‌آوری به تابوهایی مانند سکس و تراجنسی‌.

یکی از مشهورترین فیلم‌های او Libertarias (آزادی‌خواه) نام دارد که درامی تاریخی است. در این فیلم سه ساعته آراندا از آنارشیست‌ها در جنگ داخلی اسپانیا حکایت می‌کند. ویکتوریا آبریل، بازیگر معروف اسپانیا که در فیلم‌های پدرو آلمودوار هم بازی کرده، نقش اول این فیلم را بر عهده داشت. آراندا و آبریل سال‌ها و در مجموع در ۱۲ فیلم با هم همکاری کردند که آخرین آن Tirante el Blanco بود که در سال ۲۰۰۶ ساخته شد.

در میان آثار شناخته‌شده ویسنته آراندا همچنین می‌توان به فیلم Amantes (عشاق) اشاره کرد که در سال ۱۹۹۲ جایزه سینمایی «گویا» در اسپانیا را برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم دریافت کرد. این فیلم در جشنواره فیلم برلین نیز نامزد دریافت خرس طلایی شده بود.

بخش بزرگی از آثار ویسنته آراندا براساس رمان‌ها ساخته شده‌اند، از جمله «نگاه دیگران» که در برلیناله ۱۹۹۸ به‌نمایش در آمد و درخشید.

چهار سال پیش زمانی که ویسنته آراندا رئیس هیأت داوران سی‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم مونترال کانادا بود جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره به فاطمه معتمدآریا، به‌خاطر بازی در فیلم «اینجا بدون من» به کارگردانی بهرام توکلی اهدا شد.

Share