Share

اعضای «مؤسسه زنان نوبل» از ایران، ایرلند، گواتمالا، لیبریا، یمن و آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به دستگیری نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در ایران اعتراض کردند.

از راست به چپ: جودی ویلیامز، توکل کرمان، شیرین عبادی، لیما گبویی، ریگوبرتو مانچو و مایرد مگوایر شش عضو «مؤسسه زنان نوبل»

از راست به چپ: جودی ویلیامز، توکل کرمان، شیرین عبادی، لیما گبویی، ریگوبرتو مانچو و مایرد مگوایر شش عضو «مؤسسه زنان نوبل»

شیرین عبادی، مایرد مگوایر، ریگوبرتا مانچو، لیما گبوی، توکل کرمان و جودی ویلیامز، شش برنده زن جایزه نوبل صلح، در بیانیه خود یادآوری کرده‌اند که دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر پیوسته و متعهد به اجرای آن شده است.

آن‌ها در ادامه افزوده‌اند: «بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ناظر به حمایت از مدافعان حقوق بشر و قطعنامه حمایت از زنان مدافع حقوق بشر، دولت‌ها نباید مانعی برای فعالیت‌های مدافعان حقوق بشر ایجاد کنند.»

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و تأسیس گروه ضداعدام «لگام» (کارزار لغو گام به گام اعدام) از جمله اتهامات اوست.

نرگس محمدی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

نرگس محمدی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

نرگس محمدی پیش از این به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌اش به ۱۱ سال حبس محکوم شده بود که این محکومیت دو سال پیش به شش سال زندان کاهش یافت. در دوران زندان او به شدت بیمار و برای درمان با وثیقه ملکی آزاد شد. او در این مدت نیز بارها مورد بازجویی و اذیت و آزار مأموران امنیتی قرار گرفت و در نهایت پیش از پایان درمان، بار دیگر دستگیر و زندانی شد.

این فعال حقوق زنان پس از بازداشت اخیر هشدار داده که اگر داروهایش را دریافت نکند، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

شش برنده زن جایزه نوبل صلح در بیانیه خود به قطعنامه حمایت از زنان مدافع حقوق بشر استناد کرده‌اند که در آن آمده است: «احترام و حمایت از فعالیت‌های مدافعان حقوق بشر از جمله زنان مدافع حقوق بشر ضروری است و قطعنامه همه موارد نقض حقوق بشر و تبعیض علیه افرادی که در ترویج و دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی تلاش می‌کنند را محکوم می‌کند.»

آن‌ها بازداشت نرگس محمدی را مغایر با تعهدات بین‌المللی ایران دانسته و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شدند.

Share