Share

یک مسئول سابق سازمان بهزیستی ایران از بیشتر شدن رجوع مردم به مراکز ترک اعتیاد و الکل خبر داد اما گفت که مردم از ترس شلاق خوردن به مراکز ترک الکل رجوع نمی‌کنند.

در ایران ۱۷ تا ۳۵ ساله‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان الکل هستند.

در ایران ۱۷ تا ۳۵ ساله‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان الکل هستند.

سایت فرارو در گزارشی که درباره مراکز ترک اعتیاد و الکل در ایران منتشر کرده به‌نقل از فرید براتی‌سده، روان‌شناس، کارشناس حوزه اعتیاد و رئیس‌ سابق پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایران نوشته است: «تماس‌ها برای ترک الکل نشانه خوبی است، البته باید این اطمینان به ترک‌کنندگان داده شود که به دلیل رجوع آن‌ها برای ترک، مجازات شرعی در انتظارشان نخواهد بود.»

براتی‌سده گفت: «از آن‌جایی که مصرف الکل به لحاظ شرعی با اشکال روبه‌روست و در شرع جزای آن حد است، ممکن است بسیاری از مردم از ترس برخورد و شلاق خوردن به ترک آن در این مراکز مبادرت نورزند.»

طبق ماده ۱۶۵ قانون مجازات اسلامی در ایران، «خوردن مسکر (نوشیدنی مستی‌آور) موجب حد است. اعم از آن‌که کم باشد یا زیاد، مست کند یا نکند، خالص یا مخلوط باشد به حدی که آن را از مسکر بودن خارج نکند.»

بر اساس ماده ۱۶۶ قانون مجازات اسلامی «حد مسکر بر کسی ثابت می‌شود که بالغ و عاقل و مختار و آگاه به مسکر بودن و حرام بودن آن باشد.»

ماده ۱۷۴ این قانون نیز می‌گوید «حد شرب مسکر» در صورت اثبات برای مرد یا زن ۸۰ تازیانه است و اگر فرد غیرمسلمان باشد در صورت تظاهر به «شرب مسکر» به ۸۰ تازیانه محکوم می‌شود.

با این حال رئیس‌ سابق پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی می‌گوید نگرانی‌ای در این زمینه وجود ندارد. او می‌گوید در دیداری که با برخی از علمای دینی و روحانیون داشته، آن‌ها گفته‌اند از آن‌جایی که افراد معتاد به الکل قصدشان ترک‌کردن است و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، «حد» برای آن‌ها مجاز دانسته‌ نمی‌شود.

فرید براتی‌سده اما از اختلاف‌نظر بین برخی علمای دینی در این رابطه نیز می‌گوید و می‌افزاید: «می‌توان با جلسات و مشورت‌هایی شرایط کشور را توضیح داده و برای پیشگیری از مشکلات بیشترِ ناشی از اعتیاد به الکل، حد زدن بر افراد معتاد به الکل را حذف کرد.»

با وجود ممنوعیت مصرف و خرید و فروش الکل در ایران، برخی گزارش‌ها از حضور بیش از ۲۰۰ هزار فعال در بازار مشروبات الکلی در ایران خبر می‌دهند.

در حالی‌که در کشورهای اروپایی فروش و استفاده از مشروبات الکلی برای جوانان زیر ۱۸سال ممنوع است و برای افراد خاطی مجازات‌های سنگین در نظر گرفته شده، در ایران ۱۷ تا ۳۵ ساله‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان الکل هستند.

سازمان بهداشت جهانی بهار سال گذشته گزارشی کامل درباره مصرف الکل در دنیا منتشر کرد.

این گزارش نشان می‌داد که ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۶۶ مصرف سرانه الکل را دارد. بر اساس این گزارش بلاروس، مولداوی و روسیه بیشترین سرانه مصرف الکل در جهان را دارند.

بر پایه این گزارش، ایران همچنین کشور نوزدهم دنیا از نظر میزان مصرف بالای الکل به ازای هر مصرف‌کننده است.

گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر مصرف‌کننده در ایران، سالانه ۲۵ لیتر الکل مصرف می‌کند که این رقم دو برابر یک شهروند آمریکایی و حتی بیشتر از شهروندی روسی است.

Share