Share

مخالفان مذاکرات هسته‌ای گفته‌اند که می‌خواهند در  میدان «شهدا» مشهد تجمع اعتراضی برپا کنند اما مسعود محلاتی، مدیرکل سیاسی استانداری خراسان‌رضوی می‌گوید که این تجمع مجوز قانونی ندارد.

delvapasim

محلاتی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که بدون این‌که مجوزی گرفته شود بنرهایی در چند جا نصب شده و در فضای مجازی هم یک فراخوانی نسبت به این تجمع داده شده است.

به‌گفته این مقام استانداری، «معلوم نیست که چه کسی برگزارکننده این تجمع است.»

در روزهای اخیر فراخوان تجمعی با عنوان «اجازه نمی‌دهیم» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و بنرهای آن نیز در خیابان‌های مشهد نصب شده است.

این تجمع بر اساس اعلام برگزارکنندگان قرار است ساعت ۱۷ عصر امروز پنج‌شنبه هفتم خرداد در اعتراض به آن‌چه «زیاده‌خواهی و تحقیر ملت ایران توسط ۱+۵» نامیده شده، برپا شود.

خبر برگزاری این تجمع در رسانه‌های نزدیک به محافل تندرو منتشر شده است.

ejazeh-nemidahimاین رسانه‌ها می‌گویند نام این تجمع از سخنان اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گرفته شده که گفته «در مورد بازرسی‌ها ما گفتیم که اجازه نمی‌دهیم از هیچ‌یک از مراکز نظامی هیچ‌گونه بازرسی از سوی بیگانگان انجام شود، می‌گویند اجازه مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای باید داده شود این یعنی بازجویی.»

در چند روز اخیر بحث بر سر بازدید از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای به مناقشه‌ای تازه در ایران تبدیل شده است.

افزون بر رهبر جمهوری اسلامی که مخالفت خود را بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای اعلام کرده، مقام‌های نظامی نیز می‌گویند پاسخ درخواست غرب برای بازرسی از مراکز نظامی را با «سرب داغ» می‌دهند.

با این حال وزارت خارجه ایران می‌گوید که در دولت پیشین، بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای انجام شده است.

اسناد و گزارش‌ها نیز نشان می‌دهد که آژانس در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، از تأسیسات نظامی و مراکز دانشگاهی و افراد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بازدید و بازرسی و مصاحبه داشته است.

از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که ایران در نوامبر ٢٠٠۵ (آبان‌ماه ١٣٨۴، در زمان دولت نهم) موافقت کرد که به آژانس اجازه بازدید از سایتی در تأسیسات نظامی پارچین را بدهد. آژانس توانست برای اثبات نبود مواد هسته‌ای در آن سایت نمونه‌برداری‌های لازم را انجام دهد.

در گزارش دیگر آژانس آمده که «از ۲۰ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۰۷ یک تیم فنی آژانس برای مرور جزیی پاسخ‌ها و اسناد پشتیبانی‌کننده و مصاحبه با مقامات درگیر در برنامه غنی‌سازی اورانیوم پی ۱ و پی ۲ از تهران بازدید کرد.»

در همین حال یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته که بازدید از مراکز نظامی ایران باید جزیی از توافق هسته‌ای باشد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز اعلام کرد کشورش توافق جامع اتمی را تنها در صورتی قبول می‌کند که حق دسترسی به تأسیسات نظامی ایران در آن لحاظ شده باشد.

بیشتر بخوانید: فرانسه توافق نهایی با ایران را به حق بازدید از مراکز نظامی مشروط کرد

دور تازه مذاکرات هسته‌ای از روز گذشته در وین پایتخت اتریش آغاز شده است. جان کری، ‌وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است روز شنبه برای گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش به ژنو سفر کند.

ایران و کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین‌شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند

تهران می‌گوید ممکن است مذاکرات از ۱۰ تیر فراتر رود اما جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داده که واشنگتن به دنبال تمدید مذاکرات هسته‌‎ای با ایران پس از ضرب‌الاجل ۱۰ تیر نیست.

Share