Share

نمایندگان مجلس ایران می‌گویند رقم فساد مالی در بنیاد شهید و امور ایثاگران در دوره محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین از فساد مالی سعید مرتضوی، رئیس پیشین تأمین اجتماعی «کلان‌تر» است.

Boniad-Shahid

مرتضوی بر پایه گزارش هیأت تحقیق و تفحص مجلس، به تخلفاتی چون فروش غیرقانونی ۱۳۸ شرکت زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی «شستا» به بابک زنجانی، دادن پاداش‌های هنگفت به مدیران ارشد و میانی تأمین اجتماعی و پرداخت پول‌‌های مشکوک به تعداد قابل توجهی از مقامات دولتی و نمایندگان متهم شد.

طبق این گزارش، سعید مرتضوی به ۳۷ نماینده مجلس در مجموع ۱۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به‌عنوان هدیه پرداخته است.

با این حال رقم فساد مالی در بنیاد شهید که گفته شده از فساد در تأمین اجتماعی «کلان‌تر» است، هنوز به‌طور روشن اعلام نشده است.

روزنامه شرق‌، امروز پنج‌شنبه هفتم خرداد نوشت که قرائت گزارش تحقیق و تفحص از تخلفات بنیاد شهید در جلسه علنی مجلس هر بار به عقب می‌افتد.

امیر خجسته، رئیس کمیته تحقیق ‌و تفحص از بنیاد شهید گفته که «در بسیاری از شرکت‌های تابعه این سازمان تخلف‌هایی ثبت شده که تمامی مستندات آن در گزارش نهایی درج شده است.»

در پرونده تفحص از بنیاد شهید نام یکی از دوستان قدیمی محمود احمدی‌نژاد در میان است؛ مسعود زریبافان، مردی که سال‌ها در حلقه یاران نزدیک رئیس دولت پیشین باقی ماند.

بر پایه این گزارش، نزدیکان مسعود زریبافان، رئیس پیشین بنیاد شهید در تلاش برای لابی با برخی نمایندگان هستند و «فشارها از سوی مدیران گذشته بر اعضای تیم تفحص ادامه دارد.»

غلام‌علی جعفرزاده، عضو هیأت ‌رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید چند ماه پیش گفته بود که فساد در بنیاد شهید فقط ابعاد مالی ندارد بلکه «داستان‌های دیگری» رخ داده‌ که «مجاز به انتشار آن نیست».

او از این «داستان‌ها» سخنی به میان نیاورده و صرفاً گفته که این ماجرا «ابعاد وحشتناکی» دارد و هر ‌کسی‌‌ با‌ اطلاع از آن، «‌شرمنده ‌‌خانواده شهدا می‌‌شو‌د.»

بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیادی دولتی در ایران است که مسئولیت رسیدگی به امور خانواده‌های کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان انقلاب ۵۷ و جنگ را بر عهده دارد و زیر نظر رهبری ایران هدایت می‌شود.

بنیاد شهید انقلاب اسلامی در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ بر اساس فرمان روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران و با ریاست مهدی کروبی تشکیل شد.

این نهاد در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۳ بر اساس فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت و به «بنیاد شهید و امور ایثارگران» تغییر پیدا کرد.

Share