Share

در پی افزایش شدید دمای هوای شماری از ایالت‌های جنوبی هند به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد، دست‌کم ۱۳۷۱ تن در این کشور جان خود از دست دادند. دانشمندان می‌گویند این موج گرمای بی‌‌سابقه در حالی هند را فرا گرفته که جهان در سال ۲۰۱۵ «داغ ترین» سال خود را پیش رو خواهد داشت.

india warm weather

بر اثر گرمای هوا برخی ایالت‌های جنوبی هند به حالت نیمه تعطیل درآمده و زندگی عادی مردم مختل شده است

وبسایت «دیلی‌ میل» گزارش داد که گرمایش زمین در این سال رکورد خواهد زد. کارشناسان در حال مقایسه تعداد زیادی از درجه حرارت‌های ثبت شده‌‌اند. بنابر این بررسی‌ها، قطب جنوب در ماه مارس سال جاری در مقایسه با سال‌های قبل گرم‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشته است.

طبق نظر کارشناسان آب و هوا، کره زمین در روند گرم‌ترشدن و به اوج رسیدن گرمایش خود قرار دارد.

گرمای شدید از ونزوئلا تا هند

میانگین درجه حرارت ملی بسیاری از کشورها از جمله گینه استوایی، غنا، ونزوئلا و لائوس در پنج ماه اول سال ۲۰۱۵ (ژانویه تا آوریل) نشان می‌دهد که دمای تمام این کشورها به طور میانگین ۰.۶۸ سانتیگراد بالاتر از حد متوسط ثبت شده آنها بوده است.

هفته جاری در ایالت‌های جنوبی هند نیز گرمای هوا جان نزدیک به دو هزار تن را گرفته، بسیاری از مراکز آموزشی، تجاری و مغازه‌ها را به حالت نیمه تعطیل در آورده و زندگی روزانه مردم مختل کرده است. خبرها از هند حاکی از آن است که برخی از شهرهای کوچک جنوب این کشور از سکنه خالی شده است. بیشترین تلفات در ایالت‌های جنوبی این کشور از جمله اندرا پردیش و تیلانگانا گزارش شده است.

بنابر این گزارش، گرمای هوا در ۱۲ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که روند گرم‌شدن و افزایش دما هچنان ادامه خواهد یافت.

پروفسور آدام اسکیف که سردبیر تیم تحقیقی پیش‌بینی آب و هوا در مجله تایمز است، اخیراً در این مجله نوشت: «به احتمال فراوان رکورد گرمایش زمین در سال جاری شکسته خواهد شد.»

اسکیف همچنین ادامه داد: «پیش بینی‌ها در دسامبر۲۰۱۴ نشانگر این بود که درجه حرارت امسال چیزی در حدود ۰.۶۴سانتیگراد بالاتر از حد معمول باشد، اما در حال حاضر شاهد افزایش و اوج یافتن این مقدار هستیم.»

آیا «ال نینو»  مقصر است؟

به نظر هواشناسان  گسترش پدیده «ال نینو» در اقیانوس آرام به کاهش بارندگی در مناطق استوایی و خشکسالی و قحطی در سراسر آفریقا و هند منجر خواهد شد.

ال نینو یا نوسان جنوبی، یکی از شاخص‌ترین رویداد‌هایی است که منجر به ظهور نا‌بهنجاری‌های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می‌شود. این چرخه آب و هوایی، نوعی گردش اتمسفری در هواست و معمولاٌ هر ۲ تا ۷ سال رخ می‌دهد. رویدادهای ال نینو، بالا آمدن آب سرد اقیانوس را که توان جذب گرمای اضافی را دارد، سرکوب کرده و از این طریق جو زمین را گرم می‌کنند. با این حال ال نینو اغلب می‌تواند در اروپا و انگلستان سرمای سختی به بارآورد.

محققان بر این باورند که از زمان ثبت داده‌های مربوط به دمای هوا در سال ۱۸۸۰ تاکنون، سال ۲۰۱۵ گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ کره زمین خواهد بود. بنابر تحقیقات ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده آمریکا)، درجه حرارت زمین و سطح دریا در سال جاری ۰.۸ سانتیگراد (۱.۴۴ فارنهایت) بالاتر از میانگین دما در قرن بیستم خواهد بود.

Share