Share

القاعده و نیروهای هم‌پیمانش پس از تصرف شهر اریحا در روز پنج‌شنبه ۲۸ ماه مه / ۸ خرداد تقریباً کنترل کامل استان ادلب را به دست گرفت.

Syria

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که این شهر پس از یک حمله بزرگ برق‌آسا توسط گروه «جیش ‌الفتح»، ائتلافی از جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه و گروه‌های شورشی اسلامگرا، سقوط کرد.

رژیم بشار اسد در حال حاضر تنها کنترل دو شهر کوچک شیعه‌نشین، چند پاسگاه نظامی و فرودگاه ابو الظهور در استان ادلب را در دست دارد. ادلب در شمال غرب سوریه و نزدیک به مرز ترکیه است.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، بیشتر ساکنان اریحا سنی هستند و سقوط این شهر پس از آن صورت گرفت که «بخش بزرگی از نیروهای دولتی سوریه و حزب‌الله لبنان عقب‌نشینی کردند.» این گزارش می‌افزاید ده‌ها خودرو نظامی ارتش سوریه در حال ترک شهر دیده‌ شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، مسئول دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: «حمله به شهر اریحا تنها چند ساعت به‌طول انجامید. با آن تعداد نیرویی که ارتش سوریه در این شهر داشت انتظار می‌رفت نبردها بیشتر به درازا بکشد.»

به‌گفته او پیش از آغاز جنگ داخلی، هزاران سرباز ارتش در اریحا، شهری با ۴۰ هزار نفر جمعیت، مستقر بودند.

عبدالرحمان می‌گوید نظامیان ایران نیز در این شهر برای حمایت از ارتش سوریه حضور داشتند.

ائتلاف «جیش ‌الفتح» نیز در شبکه اجتماعی توییتر خبر فتح اریحا را منتشر کرد. این ائتلاف در هفته‌های اخیر در پی تصرف شهر جـِسر الشُغور و پادگان المسطومه پیروزی‌هایی را در استان ادلب به‌دست آورد.

رژیم سوریه هفته گذشته شهر تاریخی پالمیرا را نیز از دست داد و این شهر به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) افتاد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید اکنون نیمی از سوریه در دست نیروهای داعش است.

Share