Share

یک مقام دیپلماتیک ایران می‌گوید تهران با کره شمالی همکاری هسته‌ای و موشکی ندارد و اطلاعات ارائه شده سازمان مجاهدین کذب است.

north korea iran

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) یک منبع در سفارت ایران در پاریس همکاری‌ هسته‌ای و موشکی تهران و پیونگ یانگ را «دروغ‌پردازی و بر پایه اطلاعات کاملا غلط» نامیده است.

این منبع که نامش فاش نشده، افزوده با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل گفت‌وگوهای هسته‌ای و احتمال دست‌یابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق، «این گونه خبرسازی‌های جعلی» افزایش پیدا می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از سازمان مجاهدین خلق گزارش داده بود که گروهی از کارشناسان کره شمالی در زمینه کلاهک‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک در ماه گذشته میلادی (آوریل) در میانه گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ از یک سایت نظامی متعلق به وزارت دفاع ایران در نزدیکی تهران بازدید کرده‌اند.

بر پایه این گزارش، این سومین هیأت از کره شمالی است که از ابتدای سال میلادی ۲۰۱۵ تاکنون به ایران سفر می‌کند و تهران نیز همواره کارشناسان هسته‌ای خود را به کره شمالی می‌فرستد.

وزارت خارجه آمریکا گفته که نمی‌تواند این گزارش را تأیید یا رد کند و در حال بررسی آن است.

سازمان مجاهدین خلق می‌گوید که فردی به نام «محسن فخری‌زاده» که «شخصیت کلیدی بخش نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران» است در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۱۳، زمانی که کره شمالی برای سومین بار آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد، در این کشور حضور داشته است.

به گفته مجاهدین خلق، همکاری ایران و کره شمالی نشان‌ می‌دهد که جمهوری اسلامی قصد ندارد ساخت سلاح اتمی را کنار بگذارد.

پیشتر نیز گزارش‌های تأیید نشده‌ای در خصوص همکاری‌ این دو کشور در زمینه موشک‌های بالستیک منتشر شده بود.

پرونده هسته‌ای ایران حدود ۱۰ سال پیش و با اطلاعاتی که سازمان مجاهدین خلق در اختیار سازمان‌های بین‌اللملی قرار داد، گشوده شد.

ایران در این سال‌ها همواره متهم بوده که قصد ساخت سلاح اتمی دارد هر چند تهران این اتهام را رد می‌کند.

اصرار ایران برای ادامه برنامه هسته‌ای سبب شد که شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران برقرار کند. شماری از کشورها نیز تحریم‌هایی افزون بر تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اعمال کردند.

با این حال از دو سال پیش تهران و شش قدرت جهانی برای پایان دادن به این مناقشه ۱۰ ساله گفت‌وگوهای سخت و فشرده‌ای را آغاز کردند که هنوز به نتیجه نرسیده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین‌شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند

 

Share