Share

دولت یونان با اطمینان از امضای توافقنامه‌ای با طلبکاران خود در طی هفته جاری خبر داد. این کشور تنها تا ۳۰ ژوئن برای باز پرداخت بدهی‌های خود مهلت دارد.

Greec

یونان ابراز امیدواری کرده که با وام دهندگان خود (اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا) معروف به تروئیکا به توافق خواهد رسید. این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیش‌نویس توافقنامه‌ای میان طرفین تهیه شده است. در این پیش نویس موارد زیادی از جمله اصلاح بودجه و افزایش مالیات بر ارزش افزوده لحاظ شده است.

نیکوس ووتسیس، وزیر کشور یونان که در مذاکره یونان با وام دهندگان شرکت ندارد در مصاحبه با تلویزیون اسکای گفت: «ما بر این باوریم و می‌دانیم که باید به یک راه حل و توافق در هفته جاری برسیم.»

او در ادامه مصاحبه خود گفت: «بخش‌هایی از طرح‌ها و برنامه‌های ما مثل خروج از ریاضت اقتصادی ممکن است شش تا یک سال به عقب افتد.»

او به دقت مواضع دولت در برنامه‌های ضد ریاضت اقتصادی را تشریح نکرد، ولی احتمال به عقب‌رانده شدن این طرح را مطرح کرد. با توجه به سخنان اخیر او، تمایل دولت یونان بیشتر به سازش با بستانکاران اروپایی است تا تحقق وعده‌های پیش از انتخابات.

خبرها از گوشه و کنار حاکی از آنست که دولت برای باز پرداخت بدهی‌های خود دست به خصوصی‌سازی زده است.

الکسیس سیپراس نخست‌وزیر در ماه ژانویه با وعده‌هایی مثل لغو ریاضت، بازگرداندن سطح حداقل دستمزد، بازگرداندن حق چانه‌زنی با تروئیکا به دولت و قدرت جمعی به مردم، به قدرت رسید.

Share