Share

محمدجواد ظریف‌، وزیر خارجه ایران می‌گوید اختلاف تهران و گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای «سیاسی و فنی» است.

kerry zarif

ظریف‌، روز یکشنبه ۱۰ خرداد به خبرگزاری صدا و سیما گفت طرفین مذاکره تصمیم گرفته‌اند سه تا چهار هفته به صورت تمام وقت کار کنند تا مشخص شود که آیا امکان دست‌یابی به توافق هسته‌ای وجود دارد یا نه.

به گفته وزیر خارجه ایران، در نشست‌های متعدد تلاش خواهد شد تا این اختلافات به حداقل برسد و در جلسه آینده وزرا بررسی شود.

او می‌گوید این موضوعات به طور عمده همان اختلافاتی است که در بحث‌های‌ عمومی مطرح است.

«چگونگی لغو تحریم‌ها، بازرسی از مراکز نظامی و هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم» از جمله اختلافات ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به علاوه آلمان در مذاکرات است.

در هفته‌های اخیر بحث بر سر بازرسی از مراکز نظامی ایران بالا گرفته است. رهبر ایران و مقامات نظامی گفته‌اند که اجازه نمی‌دهند که مراکز نظامی بازرسی شود.

ظریف درباره مصاحبه با دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی گفته که قرار شده «راهکارهای دیگری» برای حل و فصل‌ این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

در مقابل قدرت‌های غربی می‌گویند خواهان بازرسی از تأسیسات نظامی ایران هستند. از جمله لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد کشورش توافق جامع اتمی را تنها در صورتی قبول می‌کند که حق دسترسی به تأسیسات نظامی ایران در آن لحاظ شده باشد.

آمریکا نیز چندی پیش اعلام کرد که رسیدن به هر توافق نهایی منوط به تضمین ایران برای دسترسی به مراکز نظامی مشکوک در این کشور است. آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی نیز عنوان کرد برای دستیابی به هر توافقی، باید بازرسی‌های متوقف‌شده ایران از سرگرفته شود. آژانس به دنبال دستیابی به اطلاعات از محیط پیرامونی مراکزی از جمله مرکز مناقشه‌آمیز «پارچین» است.

Share