Share

سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری اجازه داده که بخشی از پارک ملی و جنگلی سرخه‌حصار و جاجرود برای ساخت اتوبان در شرق تهران تخریب شود.

پارک ملی و جنگلی سرخه‌حصار

پارک ملی و جنگلی سرخه‌حصار

مسئولان سازمان جنگل‌ها و شهرداری تهران ساخت اتوبان در این پارک جنگلی را رد کرده‌اند اما روزنامه اعتماد، امروز دوشنبه ۱۱ خرداد اسناد و نامه‌هایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد سازمان جنگل‌ها و شهرداری برای تخریب بخشی از این جنگل به توافق رسیده‌اند.

در یکی از این اسناد که در تاریخ ٢۴ اسفندماه ١٣٩٣ به امضای مدیرکل وقت منابع طبیعی استان تهران، نماینده شهرداری منطقه ١٣ تهران، نماینده کارفرما و نماینده پیمانکار رسیده و با عنوان «صورت مجلس تحویل زمین پروژه تونل شهید شوشتری» به ثبت رسیده است، مختصات زمین موردنظر برای تجهیز کارگاه، نحوه درآوردن درختان از خاک مشخص شده است.

با این حال ناصر مقدسی، قائم مقام سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، هرگونه مسئولیت را از سازمان خود سلب و مسئول تمام اقدامات صورت گرفته در پارک ملی و جنگلی سرخه‌حصار را سازمان حفاظت محیط زیست می‌داند.

هفته گذشته ورود شهرداری به پارک ملی و جنگلی سرخه‌حصار برای اجرای پروژه اتوبان شوشتری خبرساز شد. شهرداری تهران که با این ورود و خاک‌برداری شش هکتار اراضی جنگلی و مرتعی در این محدوده، درختان زیادی را از ریشه درآورده است، انجام این عملیات را رد و تأکید کرد که این پروژه فقط با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست عملی خواهد شد.

اما مدیرکل محیط زیست استان تهران تأیید کرد که این عملیات از سوی شهرداری تهران انجام شده و از اخذ حکم قضایی برای توقف آن سخن گفت. سازمان بازرسی کل کشور نیز گفته که این ماجرا را پیگیری می‌کند.

این نخستین بار نیست که شهرداری تهران برای انجام عملیات عمرانی، محیط زیست را قربانی می‌کند.

پیش از نیز در سال‌های گذشته شهرداری تهران برای اتصال بزرگراه همت به اتوبان زین‌الدین و به بهانه «کاهش بار ترافیکی شهر و کاهش آلودگی هوا» محیط زیست را تخریب کرده بود.

همچنین شهرک‌سازی‌های گسترده در شمال و غرب تهران با تراشیدن کوه‌ها از نمونه‌های دیگر این تخریب‌هاست.

سرخه‌حصار یکی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های ایران است که در شرق تهران قرارگرفته و مساحت آن در حدود ۹۱۶۸ هکتار است.

این منطقه از سال ۱۳۵۹ به عنوان پارک ملی به ثبت رسیده است.

Share