Share

شهیندخت مولاوردی، معاون ریاست‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید که مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها امضا شده اما مطلع نیست که برای اجرا ابلاغ شده یا نه.

zanan-varzeshgah

مولاوردی به روزنامه شرق گقته که در جلسات وزارت کشور با حضور نمایندگان وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت ورزش و جوانان سازوکارهای حضور زنان در ورزشگاه‌ها تدوین و صورت‌جلسه امضا شده است.

او وعده داده که زنان برای تماشای دور برگشت مسابقات لیگ جهانی والیبال که از ۲۹ خرداد در تهران برگزار می‌شود، «نباید مشکلی داشته باشند.»

مولاوردی سال گذشته هم گفته بود که حضور زنان برای تماشای مسابقات والیبال مشکلی ندارد اما زنانی که خرداد ۱۳۹۳ برای تماشای مسابقه والیبال تیم ایران مقابل ایتالیا به ورزشگاه آزادی رفته بودند، بازداشت شدند.

از میان بازداشت‌شدگان، غنچه قوامی، شهروند بریتانیایی – ایرانی‌تبار یکی از زنان خواهان ورود به ورزشگاه‌ برای تماشای بازی والیبال بود که به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس محکوم شد.

شهیندخت مولاوردی بازداشت زنان را «عجیب» نامیده و افزوده: «در مورد والیبال قبلاً که مشکلی نبوده است، قطعاً اگر ضمانت داده نشود، باید اعلام شود که حضور پیدا نکنند تا دوباره آن اتفاقات تکرار نشود. »

زنان در ایران تنها می‌توانند در ورزشگاه‌هایی به‌عنوان تماشاگر حضور داشته باشند که مسابقات و ورزش‌های مربوط به زنان در آن‌ها برگزار شود.

این در حالی است که طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال، ایران موظف است که اجازه حضور زنان در ورزشگاه را در مسابقات جهانی صادر کند.

ایران به همین دلیل ممکن است برای نشان‌ دادن پایبندی‌اش به قوانین فدراسیون جهانی والیبال، شماری از زنان را از پیش انتخاب و روانه ورزشگاه کند.

Share