Share

تنها در روز دوشنبه ۱۱ خردادماه ۱۷ نفر در کرج و ارومیه اعدام شدند.

edam

به گزارش هرانا، تارنمای خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز، دوشنبه ۱۱ خردادماه، ۱۲ محکوم جرائم مواد مخدر در زندان قزل‌حصار کرج به دار آویخته شدند و یکی از محکومان پیش از اجرای حکم، بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داد.

از هویت اعدام‌شدگان اطلاعی در دست نیست و به‌طور رسمی نیز مسئولان در این‌باره اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

این محکومان به اعدام روز شنبه به انفرادی منتقل شده بودند.

بنا به این گزارش، در دو روز گذشته وضعیت زندان قزل‌حصار متشنج بوده و زندانیان اعدامی سالن سه واحد دو این زندان اعتصاب غذا کرده بودند.

خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام در زندان قزل‌حصار از افزایش اعدام‌ها در این زندان اظهار نگرانی کرده و خواسته‌اند که سازمان‌های حقوق بشری صدای آن‌ها را به گوش جهانیان برسانند.

همچنین سحرگاه روز دوشنبه چهار محکوم جرائم مواد مخدر به نام‌های اردلان راهدار، محمد رشید راهدار، حبیب راهدار و شیرزاد رشیدی در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شدند. این افراد روز یکشنبه به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

درباره این اعدام‌ها نیز تاکنون مسئولان قضایی اظهار نظری نکرده‌اند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند روند اجرای احکام اعدام طی هفته‌های گذشته، در سراسر کشور سیر صعودی داشته است. بخشی از این اعدام‌ها علنی و در برابر دیدگان مردم و بقیه اغلب شامل اعدام‌های اعلام نشده‌ای بوده‌ که به‌طور رسمی نیز خبر آن‌ها منتشر نشده‌اند.

ایران، پس از چین بیشترین تعداد اعدام‌ها در میان کشورهای جهان را دارد. فشارهای بین‌المللی بر جمهوری اسلامی موجب شد که در ماه‌های گذشته مقامات ایران وعده کاهش اعدام‌ها را بدهند. پیش از این قرار بود در اردیبهشت‌ماه سال جاری لایحه‌ای مبنی بر کاهش مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر، در مجلس مطرح شود اما نه تنها تصمیمی در این‌باره گرفته نشده بلکه تعداد اعدام‌ها نیز افزایش یافت.

Share