Share

اولین جلسه محاکمه دو پلیس متهم به تعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان برگزار شد.

حسن قشقاوی

حسن قشقاوی، معاون امور مجلس، کنسولی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه ایران

به گفته حسن قشقاوی، معاون امور مجلس، کنسولی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه ایران این جلسه محاکمه در شعبه هفت دادگاه جنایی شهر جده عربستان سعودی برگزار گردیده است.

بنا بر گزارش واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دادستان جده در کیفرخواست خود ، مجازات اعدام را با استناد به شرع و قانون برای این دو متهم خواستار شده است.

بیشتر بخوانید: بازداشت عاملان تعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان

قشقاوی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اعلام این خبر گفت: «در جلسه دادگاه [ناصر حمیدی] زارع، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جده نیز حضور داشته است.»

به گفته قشقاوی متهمان این پروند توسط دادستان شهر جده عربستان به «خیانت در امانت، ‌انجام ندادن صحیح وظیفه به‌عنوان پلیس و انجام دادن عمل شنیع جنایی» متهم شدند.

بنا به این گزارش قرار است ‌جلسه بعدی محاکمه دو پلیس عربستانی به منظور دفاع وکیلانشان چهارشنبه ۲۰ خرداد / ۱۰ ماه ژوئن برگزار شود.

گفت‌وگوی تلویزیونی معاون وزیر خارجه ایران را مشاهده کنید:

۲۷ اسفندماه سال گذشته و هنگام خروج زائران ایرانی، مأموران فرودگاه جده به بهانه بازرسی بیشتر دو نوجوان، آن‌ها را از خانواده‌های‌شان جدا می‌کنند و مورد اذیت و آزار جنسی قرار می‌دهند. انتشار خبر تعرض به دو نوجوان ایرانی توسط مأموران فرودگاه جده، واکنش‌های گروهی از مردم، مقام‌های حکومتی و مراجع تقلید را در ایران برانگیخت. در پی این حادثه با دستور علی جنتی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی سفر حج عمره تعلیق شد.

بیشتر بخوانید: حج عمره ایرانی‌ها با دستور وزیر ارشاد متوقف شد

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سازمان حج و زیارت ایران خواسته شد که حج عمره تا زمان مجازات عاملان حادثه فرودگاه عربستان معلق شود.

در همین زمینه: احضار کاردار سفارت عربستان به خاطر آزار جنسی دو زائر نوجوان ایرانی

 

Share