Share

جان کری به دلیل مصدومیت پایش در مذاکرات اتمی پیش‌بینی شده برای روزهای آینده شرکت نخواهد داشت. گفته می‌شود ویلیام برنز یا تونی بلینکن، معاونان قبلی و فعلی او گفت‌وگوها را پیش می‌برند.

Kerry

وزیر خارجه ‌آمریکا برای درمان شکستگی پایش به بوستون بازگشته و امکان مذاکرات هسته‌ای رو در رو با همتایان خود را ندارد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد مذاکرات به دلیل مصدوم شدن کری تحت تاثیر قرار می‌گیرد و چگونگی پیش‌برد گفت‌گوها بعدا اعلام خواهد شد.

کری از پایگاه نظامی آمریکا در رامشتاین (آلمان) به آمریکا منتقل شده تا در بیمارستانی در ماساچوست تحت درمان قرار گیرد.

رویترز می‌‌نویسد کری تا ده روز آینده در بیمارستانی در بوستون تحت مراقبت جدی خواهد بود و پس از عمل جراحی نیز به ۶ تا ۸ هفته استراحت نیاز دارد.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید جان کری هم‌چنان تلاش برای ادامه گفت‌وگوها را سرپرستی خواهد کرد: «فرصت و منابع لازم برای دنبال کردن و تکمیل مذاکرات با ایران را داریم.»

از ویلیام برنز، معاون پیشین و تونی بلینکن، معاون کنونی وزیر خارجه آمریکا به عنوان جانشینان کری در غیاب او  نام برده شده است.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا قبلا گفته بود که شکستگی پای کری تاثیری در مذاکرات اتمی ندارد.

وزیر خارجه آمریکا قرار بود تا چهار هفته دیگر اروپا باشد و گفت‌وگوهای فشرده‌ای را با همتایان اروپایی و جواد ظریف پیش ببرد.

او یک روز پیش از شکستن پایش در سانحه دوچرخه سواری، با جواد ظریف ملاقات کرده بود. ظریف در بازگشت به تهران گفت اختلاف تهران و گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای هم سیاسی است و هم فنی.

تنها چهار هفته دیگر به مهلت تعیین شده برای توافق هسته‌ای نهایی باقی مانده است. طرفین بر سر بازدید از مراکز نظامی ایران و ملاقات با کارشناسان اتمی این کشور اختلاف‌نظر جدی دارند.

چنانچه ایران پروتکل الحاقی (ان‌پی‌تی) را بپذیرد، حق بازرسی از کلیه تاسیسات اتمی ایران برای بازرسان آژانس محفوظ خواهد بود.

Share