Share

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید یک گروه را در پیوند با رویدادهای هتل تارای شهر مهاباد که به درگیری مردم با نیروی انتظامی منجر شد، بازداشت کرده است.

mahabad tara hotel

روابط عمومی وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفته است دستگیرشدگان اعتراف کرده‌ و گفته‌اند «به‌منظور انجام عملیات ایضایی و انفجار برای گسترش بحران، ترور و کشته‌سازی و انتصاب آن به نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت تحریک افکار عمومی علیه نظام وارد کشور شده بودند.»

در این اطلاعیه گفته شده این گروه متشکل از ۴ نفره بوده و از آن‌ها «مقادیری سلاح و مهمات جنگی کشف و ضبط شده است».

درگیری‌های مقابل هتل تارای مهاباد پس از مرگ فریناز خسروانی، دختر ٢۶ ساله مهابادی رخ داد.

روز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه، فریناز خسروانی، لیسانس کامپیوتر و از کارمندان هتل تارا در این شهر، خود را از طبقە چهارم این هتل به پایین پرت کرد و کشته شد.

انتشار خبر مرگ این دختر جوان در شبکه‌های اجتماعی موجی از نارضایتی و اعتراض شهروندان مهابادی و کاربران این شبکه‌ها را در پی داشت. گفته می‌شد فردی که موجب مرگ فریناز خسروانی شده از مسئولان امنیتی در مهاباد بوده و قصد تجاوز به او را داشته است اما مسئولان انتظامی و قضائی جمهوری اسلامی این موضوع را رد می‌کنند.

عصر روز پنج‌شنبه ۱۷ اردیبهشت شماری از شهروندان مهابادی دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی مسئولان به حادثه مرگ فریناز خسروانی شدند. این تجمع به صورت مسالمت‌آمیز آغاز شد، اما با حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و نظامی به خشونت کشیده شد. در این تجمع خسارت‌هایی نیز به هتل تارا وارد شد. منابع محلی نیز از بازداشت حدود ١۵٠ نفر خبر دادند که بعد گروهی از آن‌ها آزاد شدند.

مقامات جمهوری اسلامی تلاش داشتند که این رویدادها را به احزاب و سازمان‌های مخالف در کردستان نسبت دهند در حالی‌که آن‌ها نقش خود در این وقایع را رد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست

«در اعتراضات اخیر مهاباد حدود ۱۵۰ نفر دستگیر شده‌اند»

معاون اجتماعی نیروی انتظامی: متهم پرونده مهاباد به جرم خود اعتراف کرد

Share