Share

گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول(IMF) به یک مورد فوری و قانع‌کننده برای نجات جان میلیون‌ها انسان پرداخته است: پایان بخشیدن به پرداخت یارانه سوخت‌های فسیلی.

fuel tehran

تهران – عکس از مهدی مریزاد، خبرگزاری فارس

به گزارش «نیویورک تایمز»، دولت‌ها به شیوه‌های مختلف برای تولید انرژی یارانه ارائه می‌دهند. وانگهی برخی از کشورها سوخت‌های فسیلی موجود از قبیل گازوئیل، بنزین و دیزل را به قیمتی بسیار نازل‌تر از تولید یا واردات آن به فروش می‌رسانند.

صندوق بین‌المللی پول در محاسبه اخیر خود، یارانه‌های تخصیص داده به انرژی را درحدود ۵,۳  تریلیون دلار تخمین زده است. این مبلغ   برابر است با ۶,۵ درصد کل تولید ناخالص همه کشوریهای جهان. چین بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای، و مسئول چیزی نزدیک به نیمی از این مبلغ (۲,۳تریلیون دلار) است. ایالات متحده آمریکا با ۶۹۹ میلیارد دلار در رده دوم قرار دارد.

استدلال‌های ارائه شده برای قطع یارانه‌ها به هیچ وجه جدید نیست. با این حال تحقیقات جامع و فراگیر صندوق بین‌المللی پول این مسئله را بیش از هر زمان دیگری جدی‌تر جلوه می‌دهد.

محاسبه این صندوق نشان می‌دهد که با افزایش تدریجی مالیات، اساساً یارانه‌ها خود به خود حذف شده و تا ۵۵ درصد می‌توان از مرگ و میر زودرس ملت‌ها براثر آلودگی هوا کاست. براساس تحقیق سازمان بهداشت جهانی دست کم سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲ به علت آلودگی هوا به مرگ زودرس دچار شده‌اند.

با کاهش گازهای گلخانه‌ای، آب و هوا وضع بهتری می‌یابد. بنابر برآورد صندوق بین‌المللی پول، با حذف یارانه‌ها و خرج مالیات بدست آمده از فروش سوخت‌های فسیلی برای تولید سوخت‌ پاکیزه و بهتر، می‌توان انتشار اصلی‌ترین گاز گلخانه‌ای، یعنی دی اکسید کربن را تا ۲۰ درصد در سال کاهش داد.

از مزایای دیگر این کار افزایش درآمد دولت است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در مراقبت‌های بهداشتی، انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل و نقل عمومی و سایر خدمات عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

این امر می‌تواند برای اکثر دولت‌ها ساده‌لوحانه به نظر آید. اما در عین حال می‌تواند دلایل امیدوارکننده‌ای نیز برای منصرف ساختن مردم در استفاده از سوخت‌های فسیلی به سیاست‌مداران بدهد. به عنوان مثال، سال گذشته دولت هند پرداخت یارانه در قیمت خرده‌فروشی دیزل را برای کاهش کسری بودجه خود متوقف کرد.

در همین حال چین نیز برای بهبود هوای آلوده پکن، شانگ‌های و دیگر شهرهای بزرگ این کشور، درحال تلاش برای کاهش استفاده از زغال سنگ در تولید برق است. این کشور موفق شد در چهار ماه نخست سال جاری ۸ درصد از تولید برق خود با استفاده از زغال سنگ را کاهش دهد.

افت شدید اخیر در قیمت نفت خام، زغال سنگ و دیگر سوخت‌های فسیلی می‌تواند در حکم بازکردن راهی برای افزایش مالیات بر انرژی باشد. زیرا هرگونه افزایش مالیات تأثیر اندکی نسبت به سال گذشته بر مصرف‌کنندگان دارد (منظور زمانی است که قیمت نفت خام حداقل ۳۰ دلار گران تر از اکنون بود). در آمریکا در ایالاتی مثل آیوا و یوتا، مالیات بنزین به منظور رسیدگی و ترمیم وضع جاده‌ها افزایش یافته است.

درحال حاضر هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای حفظ پرداخت یارانه‌های اینک منسوخ شده و غیرضروری سوخت‌های فسیلی یافت نمی‌شود. سوخت‌هایی که باعث مرگ سالانه میلیون‌ها انسان شده و خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست تحمیل می‌کند.

Share