Share

وزارت خارجه ایران آن‌چه به‌عنوان بیانیه ۲۲۰ نمانیده پارلمان اروپا منتشر شده و در آن درخواست بازرسی از همه مراکز نظامی مطرح شده را «خبرسازی منافین» توصیف کرد.

Europa-EU

جمهوری اسلامی ایران از سازمان مجاهدین خلق که از گروه‌های مخالف حکومت ایران است به‌عنوان «منافقین» نام می‌برد.

در هفته‌های اخیر بحث بر سر بازرسی‌های سرزده غرب از مراکز نظامی ایران به مناقشه‌ای تازه در این کشور تبدیل شده است. رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های نظامی می‌گویند با این بازرسی‌ها مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، وزارت خارجه ایران می‌گوید که پارلمان اروپا هیچ‌گونه بیانیه و اعلام موضع رسمی و غیررسمی نداشته است.

به‌گفته وزارت خارجه ایران، این بیانیه صرفاً در سایت ژرارد دپره، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا منتشر شده و او ادعا کرده که بیانیه را ۲۲۰ نماینده پارلمان اروپا امضا کرده‌اند.

وزارت خارجه ایران از ژرارد دپره به‌عنوان «لابی اصلی» سازمان مجاهدین خلق در پارلمان اروپا نام برده است.

این بیانیه‌ علاوه بر سایت ژرار دپره در سایت سازمان مجاهدین خلق ایران نیز منتشر شده، وضعیت حقوق بشر در ایران مورد انتقاد قرار گرفته و اعلام شده که مراکز نظامی ایران باید مورد بازرسی‌های سرزده قرار گیرند.

در همین حال مخالفان دولت ایران که منتقد مذاکرات هسته‌ای نیز هستند، این بیانیه را منتشر کرده‌اند. از جمله خبرگزاری تسنیم که وابسته به سپاه پاسداران است این بیانیه را منتشر کرده و آن را «هم‌صدایی پارلمان اروپا با گروهک تروریستی منافقین» توصیف کرده است.

خبرگزاری تسنیم و سایر خبرگزاری‌ها و سایت‌های وابسته به سپاه و بسیج در ایران منتقد روند مذاکرات هسته‌ای هستند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران سال گذشته بدون اشاره به نام سپاه پاسداران گفت نهاد نظامی که اسلحه، اطلاعات و رسانه داشته باشد، درگیر فساد می‌شود.

Share