Share

جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه که از ارسال مخفیانه اسلحه توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه به نیروهای داعش در سوریه نوشته بود با شکایت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور به حبس ابد تهدید شد. هنرمندان ترکیه از این روزنامه‌نگار پشتیبانی کردند.

جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه به حبس ابد تهدید شد.

جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» ترکیه به حبس ابد تهدید شد.

روزنامه «حُریت دیلی نیوز» چاپ ترکیه این خبر را روز چهارشنبه ۳ ژوئن / ۱۳ خرداد منتشر کرده است.

جان دوندار در روزنامه «جمهوریت» تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرده بود که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ماه ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه می‌فرستادند.

بیشتر بخوانید: اردوغان روزنامه «جمهوریت» را تهدید کرد

انتشار این تصاویر و فیلم‌ها بر روی اینترنت رسوایی سیاسی به‌بار آورد چرا که کامیون‌ها متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) بودند که سلاح‌ها را به مقصد شورشیان اسلامگرا در سوریه حمل می‌کردند.

اردوغان پس از این افشاگری گفت: «فکر می‌کنم کسی که این مقاله ویژه را نوشته بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد (…) من اجازه نخواهم داد که او از مجازات مصون بماند.»

دادستان عمومی ترکیه روزنامه «جمهوریت» را به تبلیغ تروریستی و جاسوسی متهم کرده است.

در مبارزه برای آزادی مطبوعات در ترکیه گروهی از هنرمندان و روشنفکران ترکیه، از جمله اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۶، با سردبیر «جمهوریت» اعلام همبستگی کردند. این روزنامه بیانیه ۳۰ تن از هنرمندان ترکیه علیه تهدیدهای اردوغان را منتشر کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه همواره در خط مقدم مقابله با روزنامه‌نگاران قرار دارد و علیه کاریکاتوریست‌هایی که آثارشان را توهین به خود تلقی می‌کند، شکایت می‌کند.

روز یکشنبه آینده انتخابات پارلمان ترکیه برگزار خواهد شد و فضای رقابت‌های انتخاباتی متشنج است.

اورهان پاموک و یارانش در بیانیه خود نوشته‌اند آزادی مطبوعات بخش اساسی از دموکراسی است.

Share