Share

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که محکومیت سنگین آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان کار، وب‌نگار، نقاش و دانشجوی ستاره‌دار زندانی در ایران را محکوم می‌کند.

آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان کار، وب‌نگار، نقاش و دانشجوی ستاره‌دار زندانی

آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان کار، وب‌نگار، نقاش و دانشجوی ستاره‌دار زندانی

فرقدانی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده است. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است.

گزارشگران بدون مرز از صدور چنین حکمی برای آتنا فرقدانی ابراز نگرانی کرده است.

آتنا فرقدانی متهم به «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب و فرقه ضاله، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به مقام معظم رهبری و سپاه پاسداران » شده است.

به‌گفته خانواده‌ آتنا فرقدانی، او در روز احضار به دادگاه و به هنگام انتقال به زندان از سوی مأموران مورد خشونت قرار گرفته است.  پدر آتنا گفته که «در جلو چشمان ما به دخترم سیلی زدند.»

آتنا فرقدانی اول شهریور ۱۳۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد و نزدیک به دو ماه در بند دو الف سپاه در زندان اوین حبس بود.

او ۲۰ روز از مدت حبس خود را در سلول انفرادی گذرانده است. فرقدانی همچنین در اعتراض به عدم دسترسی به وکیل٬ نداشتن تماس با خانواده و ادامه غیرقانونی حبس انفرادی ۲۰ روز اعتصاب غذا کرد که در هجدهمین روز اعتصاب‌ غذایش، دچار ایست قلبی شد و در بیمارستان فیروزگر شهر ری بستری شد. او چند روز پس از آن نیز به زندان اوین منتقل گردید.

این هنرمند پس از آزادی از زندان، ۱۰ نامه به نهاد‌ها و مقامات جمهوری اسلامی ایران نوشت تا از موارد نقض حقوقش در دوران بازداشت شکایت کند.

او نامه‌هایی به رهبر جمهوری اسلامی ایران، ریاست جمهوری، مجلس، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور، ریاست کل دادگستری، دیوان عالی کشور، معاون زنان ریاست جمهوری، اداره کل زندان‌های استان تهران و رئیس زندان اوین نوشته و به‌صورت شخصی و حضوری نیز شکایت خود را به برخی از این مراجع و همچنین برخی نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری اعلام کرده است.

هیچ کدام از این افراد و نهاد‌ها پاسخ و واکنشی به اعتراضات او نشان ندادند.

فرقدانی پس از مدتی در پی انتشار کلیپ ویدئویی از او که در مورد نحوه بازجویی‌ها و رفتار بازجویان اطلاعات سپاه در مدت بازداشت صحبت کرده بود به دادگاه انقلاب احضار و قرار وثیقه‌اش به قرار بازداشت تبدیل و دوباره روانه زندان شد.

Share