Share

به گفته حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، ورود گرد و غبار به این استان، روز پنج‌شنبه ۱۴ خرداد هوای تبریز و چند شهر دیگر را به وضعیت ناسالم کشاند.

هوای آذربایجان شرقی به علت گرد و غبار شدید در وضعیت هشدار قرار دارد.

هوای آذربایجان شرقی به علت گرد و غبار شدید در وضعیت هشدار قرار دارد.

به گزارش نصرنیوز، قاسمی گفت: «بر اساس اطلاعات ایستگاه آلودگی هوا میزان گرد و غبار در تبریز نسبت به ذرات معلق به ۱۷۱ پی.اس.آی، میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.»

پی.اس.آی، همان «پوند بر اینچ مربع» است که به فشار حاصل از نیروی یک پوندی بر سطح یک اینچ مربع گفته می‌شود. شاخص آلودگی هوا اگر زیر ۱۰۰ پی.اس.آی باشد سالم، بین ۱۰۰ و ۲۰۰ ناسالم و در وضع هشدار، بین ۲۰۰ و ۳۰۰ وضع اضطرار و ۳۰۰ به بالا وضع بحرانی به شمار می‌رود.

قاسمی افزود این پدیده فرامنطقه‌ای است و به جز شهرهای کلیبر و خداآفرین، شهرستان‌های دیگر این استان را نیز فراگرفته است. همچنین به گفته او میزان گرد و غبار در شهرستان‌های جنوبی استان بیشتر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت دید افقی در تبریز اکنون به یک کیلومتر رسیده است.

اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی نیز گفته است گرد و غبار تا روز دوشنبه در استان ادامه خواهد داشت. تغییر جریان‎های جوی از میزان گرد و غبار خواهد کاست.

از سوی دیگر احد وظیفه، مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است طی دو روز آینده در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های البرز، تهران، قم، مرکزی، شمال اصفهان و سمنان وزش باد و گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

در این مدت در استان‌های شمال شرق و شرق کشور نیز وزش باد شدید در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در برخی نقاط با گرد و خاک همراه خواهد بود.

Share