Share

دکتر زکریا قادری، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرمانشاه (علوم و تحقیقات)، با فشار حراست دانشگاه، از ادامه تدریس در این دانشگاه محروم شد.

زکریا قادری، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرمانشاه (علوم و تحقیقات)

زکریا قادری، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرمانشاه (علوم و تحقیقات)

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نوشته است دلایل محرومیت از تحصیل وی «غیرعلمی» بوده و زکریا قادری نیز دلیل آن را مباحثات مطرح شده در کلاس‌ها و مقالات منتشره از وی عنوان کرده است.

این استاد دانشگاه گفته است: «اواسط ترم مدیر گروه گفت که از بالا به من فشار آوردند که نه تنها ترم‌های بعد، هیچ واحدی به من تعلق نگیرد بلکه همین ترم جاری هم واحدهای شما را پس گرفته و به همکارهای دیگر تحویل دهند.»

قادری افزوده است: «گفتند که بارها از طرف حراست، ریاست دانشگاه و دانشکده و معاون آموزشی به من (مدیرگروه) اطلاع‌رسانی کرده‌اند که واحدهای تدریسی شما پس گرفته شود و عذر شما را خواستند.»

اسفندماه سال گذشته نیز قاسم اکسیری‌‌فرد، استاد فیزیک دانشگاه خواجه نصیر تهران نه به دلایل علمی که به دلیل داشتن «صدای نازک و زنانه» رد صلاحیت شد.

این نوع اخراج‌ها در حالی همچنان ادامه دارد که یکی از وعده‌های مسئولان وزارت علوم در دولت حسن روحانی بازگشت استادان اخراجی به دانشگاه‌ها اعلام شده بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در مهرماه سال گذشته، با انتقاد از «روند معیوب نابه‌‌جای بازنشستگی زودهنگام اساتید» گفته بود که «این طور نباشد که استاد کلاس در بیان عقاید خود آزاد نباشد».

Share