Share

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران روز جمعه ۵ ژوئن /  ۱۵ خردادماه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ساکت کردن روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر موجب تضعیف حقوق بشر در ایران می‌شود.

از بیانیه احمد شهید درباره بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل حمایت کرده‌اند.

از بیانیه احمد شهید درباره بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل حمایت کرده‌اند.

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، احمد شهید در بیانیه خود که در ژنو منتشر شده از «دستگیری، حبس و پیگرد خودسرانه و غیرقانونی روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران» به شدت ابراز نگرانی کرد.

او در این بیانیه نوشته است: «به سکوت کشاندن این منتقدان غیرقابل پذیرش است. این کار به گفت‌وگوی عمومی لطمه می‌زند و ایرانیان و جهانیان را از اطلاعات مهم درباره واقعیت در این کشور محروم می‌کند.»

او افزوده است: «استفاده مکرر از اشاره‌های مبهم به تهدید علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اهانت به دولتمردان برای پیگرد روزنامه‌نگاران یا کنشگران حقوق بشر با موازین بین‌المللی مربوط به آزادی بیان و تشکل و نیز اصل رعایت موازین قانونی مغایر است.»

احمد شهید به‌ویژه نسبت به حبس و محاکمه جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست، و همسر او یگانه صالحی، خبرنگار روزنامه نشنال امارات متحده عربی؛ و همچنین بازداشت و محکومیت نرگس محمدی و  آتنا فرقدانی، فعالان حقوق بشر، ابراز نگرانی کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران گفته است: «روزنامه‌نگاران باید از حمایت برخوردار باشند، و به خاطر شغل‌شان مورد آزار و پیگرد قرار نگیرند. حبس و محاکمه آقای رضائیان و خانم صالحی نه تنها حقوق فردی آن‌ها را نقض می‌کند بلکه اشخاص دیگر را که در ایران در رسانه‌ها کار می‌کنند می‌ترساند.»

جیسون رضائیان و یگانه صالحی در تاریخ ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه سال گذشته دستگیر شدند. یگانه صالحی مهرماه همان سال آزاد شد اما همسرش در زندان ماند. نخستین جلسه محاکمه این دو، روز سه‌شنبه ۵ خردادماه / ۲۶ ماه مه پشت درهای بسته آغاز شد.

احمد شهید با اشاره به بازداشت فعالان حقوق بشر در ایران یادآور شده است که «مدافعان حقوق بشر در ایجاد جامعه‌ای دمکراتیک و رعایت‌کننده حقوق بشر، نقشی اساسی ایفا می‌کنند.»

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و تأسیس گروه ضداعدام «لگام» (کارزار لغو گام به گام اعدام) از جمله اتهامات اوست.

آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان کار، وب‌نگار، نقاش و دانشجوی ستاره‌دار زندانی در ایران نیز به تازگی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. او متهم به «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب و فرقه ضاله، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به رهبری و سپاه پاسداران» شده است.

از بیانیه احمد شهید، کارشناسان حقوق بشر، مادز آندِناز، رئیس گروه تحقیق سازمان ملل در مورد حبس‌های خودسرانه؛ و گزارشگران ویژه سازمان ملل، میشل فورست (در مورد مدافعان حقوق بشر)، دیوید کِی (آزادی بیان)، گابریلا کنول (استقلال قوه قضائیه) و خوان اِ مِندِز (شکنجه)، حمایت کرده‌اند.

Share