Share

دو روز مانده به انتخابات پارلمانی ترکیه، میتینگ حزب کردی دمکراتیک خلق‌ها در دیاربکر با دو انفجار لرزید. دو نفر کشته و بیش از ۱۰۰ تن زخمی شدند. هنوز روشن نیست موضوع ناشی از یک حمله بوده یا خیر.

TURKEY

روز جمعه ۵ ژوئن، تجمع انتخاباتی حزب کردی دمکراتیک خلق‌ها در شرق ترکیه به خون کشیده شد. خبرگزاری آنادولو گزارش داد که دو انفجار میتینگ این حزب در دیاربکر را به لرزه در آورد.

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت روشن نیست انفجارها ناشی از سانحه یا ناشی از حمله بوده‌اند. وزیر انرژی ترکیه، تانر ییلدیز، گمانه‌زنی در این زمینه را رد کرد که دستکاری و قطع سیم برق ترانسفورماتور موجب انفجار بوده باشد. انفجار هاکمی قبل از شروع سخنرانی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها به وقوع پیوستتد.

یک روز پیش از این، میان هواداران دمیرتاش و ناسیونالیست‌های ترک در شرق ترکیه، زد و خورد در گرفته بود. دمیرتاش به شبکه ترکی «سی‌ان‌ان» گفته که در طول مبارزه انتخاباتی، بیش از ۷۰ مورد حمله به او و اعضای حزبش انجام گرفته‌اند.

حزب دمکراتیک خلق‌ها برای نخستین بار  وارد مبارزه انتخابات پارلمانی شده است. تاکنون نمایندگان کرد تنها به صورت کاندیداهای مستقل وارد مجلس می‌شدند. طبق قانون انتخابات ترکیه، هر حزب برای ورود به مجلس باید حدنصاب ده درصد کل آرای ماخوذه را به دست آورد.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، حزب حاکم عدالت و توسعه، اکثریت آرا را به دست خواهد آورد. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امیدوار است حزبش با کسب دو سوم آرا بتواند طرح تغییر قانون اساسی را عملیاتی سازد.

انتخابات پارلمانی ترکیه، یکشنبه، هفتم ژوئن ۲۰۱۵ در ۸۱ استان ترکیه برگزار خواهد شد.

در میان کاندیداهای «حزب دموکراتیک خلق‌ها»، سه کاندیدای دگرباش دیده می‌شوند که با برنامه‌ای مدون برای احقاق حقوق اجتماعی دگرباشان جنسی در این کشور به میدان مبارزات انتخاباتی آمده‌اند.

حزب یاد شده، با معرفی ۲۶۸ نامزد زن (بیش از چهل درصد نامزدهای انتخابی این حزب) مساله حقوق زنان و مشارکت جدی آنها در صحنه سیاست را نیز در راس برنامه‌های خود قرار داده است.

Share