Share

تخت جمشید، مشهورترین اثر باستانی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌‌ بر اثر افزایش گلسنگ‌ها در معرض تخریب تدریجی قرار گرفته است.

بارش باران‌های اسیدی ناشی از افزایش مواد آلاینده اطراف تخت جمشید، این اثر تاریخی جهانی را در معرض تخریب و نابودی قرار داده است.

بارش باران‌های اسیدی ناشی از افزایش مواد آلاینده اطراف تخت جمشید، این اثر تاریخی جهانی را در معرض تخریب و نابودی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع گلسنگ در تخت جمشید شناسایی شده در حالی که در سال ۱۳۸۲ تعداد ۶۵ نمونه گلسنگ در این بنای تاریخی شناسایی شده بود.

گلسنگ موجودی متشکل از قارچ و جلبک است که با سرعت بسیار کم رشد می‌کند. بسیاری از گونه‌های این گیاه روی سنگ‌ها می‌رویند و مواد معدنی آن‌ها را جذب می‌کنند که در نتیجه‌ فعل و انفعال گلسنگ، سنگ‌ها می‌شکنند و به خاک تبدیل می‌شوند.

افزایش گلسنگ‌ها در تخت جمشید، نقوش این بنای جهانی را با خطر نابودی روبه‌رو کرده است.

امین محمودزاده، استاد دانشگاه در رشته مرمت می‌گوید که پیشتر در تخت جمشید، گلسنگ‌ها با روش‌های فیزیکی از بین برده می‌شده، «به گونه‌ای که گلسنگ‌ها را به صورت سطحی بیرون می‌آوردند و ریشه آن در کتیبه باقی می‌ماند اما این کار از مدت‌ها قبل به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده، متوقف شده است.»

به گفته محمودزاده، وجود گلسنگ در بین نقش برجسته‌ها «ترک خوردگی و فرسایش» را به همراه دارد.

این استاد دانشگاه افزوده: «باران‌های اسیدی و شرایط اقلیمی منطقه در به وجود آمدن آن‌ها تأثیر بسزایی داشته زیرا رطوبت فضا را برای ایجاد گلسنگ فراهم می‌کند.»

بارش باران‌های اسیدی ناشی از افزایش مواد آلاینده اطراف تخت جمشید، این اثر تاریخی جهانی با قدمت ۲۵۰۰ ساله را در معرض تخریب و نابودی قرار داده است.

سال‌هاست فرسایش مداوم، رشد گلسنگ‌ها، ترک‌خوردگی، شکستگی سنگ‌ها و کتیبه‌های تاریخی و نیز آلودگی‌های محیطی از جمله باران‌های اسیدی روند تخریب بناهای موجود در تخت جمشید و پاسارگاد را گسترش داده است.

این در حالی است که مسئولان سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان دست‌اندرکاران اصلی نگهداری از میراث فرهنگی هنوز راهکار مناسبی برای جلوگیری از این آسیب‌ها و نگهداری از کاخ‌های باقی‌مانده از تمدن ایران باستان ارائه نکرده‌اند و این مجموعه میراث جهانی از سال‌های گذشته تاکنون در برابر این آسیب‌ها به حال خود‌‌ رها شده است.

تخت جمشید در سومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۷۹ میلادی به اتفاق آرای حاضران در جلسه به ثبت جهانی رسید.

تخت جمشید مجموعه‌ای از کاخ‌ها و بناها است که از دوران هخامنشی به جا مانده است. بنای تخت جمشید، متعلق به دوران هخامنشی است (۵۵۰ تا ۳۳۰پیش از میلاد) و در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شیراز، در نزدیکی شهر مرودشت قرار دارد.

Share