Share

بحران کمبود آب در استان کرمانشاه موجب شده که هم کشاورزان این استان آسیب‌های جدی ببینند و هم آب در شهرک‌های اطراف کرمانشاه مدام قطع شود.

بحران کمبود آب در استان کرمانشاه

بحران کمبود آب در استان کرمانشاه

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، کاهش باران سبب شده تا بخش اعظمی از کشاورزی استان کرمانشاه که به‌شکل دیم انجام می‌شود بیشترین صدمات را را ببیند و زندگی کشاورزان این استان را دشوار سازد.

مسئولان سازمان هواشناسی و آب منطقه‌ای کرمانشاه می‌گویند در سال جاری خورشیدی، بارش باران در استان کرمانشاه ۳۰ درصد و در شهر کرمانشاه ۴۶ درصد کاهش یافته است.

همچنین از سوی دیگر به دلیل مصرف بالای آب در شهرها، آب شهرک‌هایی همچون ظفر، تلاش، مسکن و… از روزهای گذشته در ساعاتی از روز قطع شده است.

بنا به این گزارش، در حال حاضر آب‌رسانی به روستاهایی که دچار بحران آب شده‌اند با تانکر صورت می‌گیرد. به برخی از روستاها نیز به‌شکل دائم آب‌رسانی می‌شود.

به‌گفته ایرج شهبازی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه به ۱۸۰ روستا در این استان آب‌رسانی سیار انجام می‌گیرد و شش هزار و ۳۷۴ خانوار به شدت نیازمند آب‌رسانی هستند.

شهبازی می‌گوید این نوع آب‌رسانی به روستائیان برای دولت و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هزینه‌های بسیاری دارد و همین موضوع معضلی اقتصادی برای دولت و استان است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو ایران، پیش از این گفته بود که انتظار می‌رود در سال ۱۳۹۴میزان بارندگی در ایران ۲۳ درصد کمتر از سال گذشته باشد.

به گفته وزیر نیرو، سال ۱۳۹۴در زمینه تأمین آب سال دشواری است. سالی که در آن نه تنها تأمین آب آشامیدنی بلکه آب بخش کشاورزی نیز با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو است.

مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی نیز پیش‌بینی کرده بود که استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد ، شمال اصفهان، شمال کرمان، بخش‌های غربی هرمزگان و جنوب اردبیل، دچار خشکسالی شدید شوند.

Share