Share

مقام‌های دولتی ترکیه می‌گویند دو انفجار روز گذشته در میتینگ انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها در دیاربکر با بمب‌های دست‌ساز صورت گرفته است.

در انفجارهای میتینگ انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها سه نفر کشته و دست‌کم ۲۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

در انفجارهای میتینگ انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها سه نفر کشته و دست‌کم ۲۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری آنادولو ترکیه، مهدی اِکر، وزیر کشاورزی تأیید کرد که انفجار نخست با استفاده از ماده منفجره تی‌ان‌تی صورت گرفته و انفجار دوم نیز به احتمال فراوان با تی‌ان‌تی انجام شده است.

روز جمعه ۵ ژوئن / ۱۵ خردادماه، تجمع انتخاباتی حزب کردی دمکراتیک خلق‌ها در شرق ترکیه به خون کشیده شد. منابع پزشکی و پلیس ترکیه گفته‌اند سه نفر در این انفجارها کشته و دست‌کم ۲۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: انفجار مرگبار در میتینگ انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها در ترکیه

خبرگزاری آنادولو پس از این رویداد ابتدا اعلام کرده بود که یک ترانسفورماتور برق در این میتینگ منفجر شده است. احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفته بود روشن نیست انفجارها ناشی از سانحه یا ناشی از حمله بوده‌اند. اما تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه، انفجار ترانسفورماتور برق را رد کرده بود.

این انفجارها کمی قبل از شروع سخنرانی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها به وقوع پیوستتد.

روز پنج‌شنبه نیز در میتینگ انتخاباتی دمیرتاش در شهر ارزروم، بین طرفداران حزب دمکراتیک خلق‌ها و ناسیونالیست‌ها زدوخورد در گرفت.

صلاح‌الدین دمیرتاش به شبکه سی‌ان‌ان ترکیه گفته است در طول رقابت‌های انتخاباتی ۷۰ حمله علیه او و حزب‌اش صورت گرفته است.

حزب دمکراتیک خلق‌ها برای نخستین بار وارد مبارزه انتخابات پارلمانی شده است. تاکنون نمایندگان کرد تنها به صورت کاندیداهای مستقل وارد مجلس می‌شدند. طبق قانون انتخابات ترکیه، هر حزب برای ورود به مجلس باید حدنصاب ۱۰ درصد کل آرای ماخوذه را به دست آورد.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، حزب حاکم عدالت و توسعه، اکثریت آرا را به دست خواهد آورد. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امیدوار است حزبش با کسب دو سوم آرا بتواند طرح تغییر قانون اساسی را عملیاتی سازد.

انتخابات پارلمانی ترکیه، یکشنبه، هفتم ژوئن ۲۰۱۵ در ۸۱ استان ترکیه برگزار خواهد شد.

در میان کاندیداهای حزب دموکراتیک خلق‌ها، سه کاندیدای دگرباش دیده می‌شوند که با برنامه‌ای مدون برای احقاق حقوق اجتماعی دگرباشان جنسی در این کشور به میدان مبارزات انتخاباتی آمده‌اند.

حزب یاد شده، با معرفی ۲۶۸ نامزد زن (بیش از ۴۰ درصد نامزدهای انتخابی این حزب) مسأله حقوق زنان و مشارکت جدی آن‌ها در صحنه سیاست را نیز در رأس برنامه‌های خود قرار داده است.

Share