Share

محسن سیروس، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی ایران می‌گوید که ۳۰۰ کارخانه تولید کود در آستانه تعطیلی هستند.

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی ۵۰۰ میلیون دلار کود شیمیایی از خارج کشور خریداری و وارد کشور کرده است.

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی ۵۰۰ میلیون دلار کود شیمیایی از خارج کشور خریداری و وارد کشور کرده است.

سیروس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که با تعطیلی این کارخانه‌ها ۱۵ هزار کارگر بیکار می‌شوند.

به‌گفته او، سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی ۵۰۰ میلیون دلار کود شیمیایی از خارج کشور خریداری و وارد کشور کرده، در حالی که به حدود ۳۰۰ کارخانه تولید کود «کوچک‌ترین اعتنایی» نمی‌شود و اگر تنها نیمی از هزینه واردات کود طی سال گذشته و سال‌های ماقبل آن صرف خرید از داخل می‌شد، امروز تولیدکنندگان داخلی این محصول از نظر تکنولوژی تولید در «بهترین وضع ممکن» قرار داشتند.

این عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی می‌گوید که بسیاری از کودهای وارداتی استانداردهای لازم را ندارند.

وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی مدیریت تولید غذا و حفظ پایداری اکولوژیکی کشور، در سال ۱۳۹۲  برای خرید ۴۰۰ هزار تن کود شیمیایی مجوزهای لازم را صادر کرد؛ خرید هنگفتی به ارزش حدود یک سوم بودجه سالانه کل وزارت جهاد کشاورزی.

این در شرایطی است که اغلب فعالان محیط زیست و متخصصان منابع طبیعی در ایران و جهان خواستار کاهش مصرف کود شیمیایی در مزارع کشاورزی و رساندن آن به صفر هستند؛ اقدامی که به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های حفظ کیفیت مواد غذایی و سلامت شهروندان از آن یاد می‌شود. در برنامه‌های پنج ساله چهارم و پنجم (ماده ۱۴۳) نیز از کاهش مصرف کودهای شیمیایی و جایگزینی آن با کودهای آلی و زیستی به‌عنوان یک تکلیف حکومتی یاد شده است.

هم‌اکنون ایران واردکننده سالی سه میلیون تن کود شیمیایی و ۱۷ هزار تن انواع سموم دفع آفات است. روندی که پیش‌بینی شده ممکن است با ادامه فعالیت پرقدرت عرضه کنندگان کود شیمیایی به بازار به ۷.۵ میلیون تن تا سال ۱۳۹۷ افزایش یابد.

Share