Share

کشاورزان چند روستا در استان همدان به دلیل اختلافات بر سر آب صدها درخت را قطع کردند.

derakht

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که جنگ آب خیلی زود بین روستائیان و به بهانه گرفتن «حق‌آبه» آغاز شده است.

مالک یکی از باغ‌های واقع در روستای رسول‌آباد شهرستان بهار در همدان گفته که با حکم دادگاه هزار درخت پنج تا ۲۰ ساله باغش قطع شده است.

ریحانی می‌گوید که حکم دادگاه در مورد هرس درختان بود اما کشاورزان درختان را قطع کرده‌اند.

ظاهراً این درختان به این دلیل قطع شده‌اند که کشاورزان روستایی دیگر آن‌ها را مانع رسیدن آب به روستای خود می‌دانسته‌اند.

به‌گفته ریحانی، درختانی که قطع شدند به هیچ وجه مانع عبور آب از جوی نبوده‌اند به‌طوری که حداقل فاصله درختان با جوی آب نیم متر و حداکثر یک و نیم متر بوده است.

او می‌گوید: «اهالی روستا خارج از رضایت من و حکم قانون اقدام به قطع درختانم کرده‌اند به‌طوری‌که مأمور اجرای احکام خود برای اجرای حکم نایستاد و گفت مردم اقدام به این کار کنند، مردم هم با اره برقی درختانم را قلع و قمع کردند که از این صحنه‌ها فیلم هم گرفته‌ام.»

به گفته این باغدار «درختان صنوبر، راجی، بید، بادام، گردو، آلو و سنجد» قطع شده‌اند.

عبدالله دهبانی، نماینده کشاورزان روستای رسول‌آباد و اختاچی نیز گفته که «هیچ کار غیرقانونی‌ای انجام نشده و درختانی که قطع شده‌اند بنا به حکم قاضی و کار کارشناسی ۲۰ کارشناس بوده است.»

مقامات ایران بارها درباره احتمال بروز جنگ آب در کشور هشدار داده‌اند.

کم‌آبی و خشکسالی در ایران و سوء مدیریت در بخش آب، مدتی است که اعتراض‌ها و همچنین نزاع‌های فراوانی در استان‌های مختلف ایران پدید آورده است.

میزان آب تجدیدشونده در ایران، یعنی آبی که از بارش‌ برف و باران حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده است و بر این اساس کشور در مرحله «بحران آبی» قرار دارد.

به سبب کاهش شدید بارش‌ برف و باران و افزایش دمای هوا که تبخیر آب‌های سطحی را تشدید می‌کند، در حال حاضر این رقم به ۶۰ درصد آب سدها و ۴۰ درصد آب چاه‌ها رسیده است.

از ۹۰ درصد آب اختصاصی به بخش کشاورزی نیز ۶۰ درصد هدر می‌رود. قرار است سهم آب کشاورزی در ایران نیز از سال جاری نصف شود. به گفته وزارت نیرو، سالانه ۸۵ تا ۹۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که این حدوداً معادل ۹۰ درصد آب مصرفی در ایران است.

Share