Share

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد اعلام کرد که پیشنهادهای جدید دولت یونان درباره چگونگی پرداخت بدهی‌های این کشور را دریافت نکرده است.

آلکسیس سیپراس (راست) و ژان کلود یونکر

آلکسیس سیپراس (راست) و ژان کلود یونکر

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، یونکر که برای شرکت در نشست کشورهای صنعتی جی۷ به آلمان سفر کرده از آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان خواست تا این پیشنهادها را «در آینده نزدیک» برای او ارسال کند.

رئیس کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا گفت: «دوست من آلکسیس سیپراس به من قول داد که تا شامگاه پنج‌شنبه (گذشته) پیشنهاد جایگزین را معرفی خواهد کرد… من هرگز چنین پیشنهادی را دریافت نکرده‌ام.»

یونان از ماه‌ها پیش با کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول بر سر اصلاحات بنیادی در قبال کمک‌های مالی مذاکره می‌کند.

هفته گذشته پیشنهادهایی بین یونان و وام‌دهندگان بین‌المللی رد و بدل شد اما نخست‌وزیر یونان فهرست اصلاحات مورد نظر وام‌دهندگان را رد کرد و در پارلمان یونان گفت دولت در هیچ شرایطی پیشنهادهای «نامعقول» را نمی‌پذیرد. یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان نیز این اصلاحات را «سرحد توهین‌آمیز» خواند.

بیشتر بخوانید: نخست‌وزیر یونان اصلاحات مورد نظر وام‌دهندگان را رد کرد

این در حالی است که خزانه مالی یونانی خالی است و مهلت بازپرداخت وام‌ها از سوی آتن نزدیک می‌شود.

وام‌دهندگان بین‌المللی اقدامات و تعهدات یونان را ناکافی می‌دانند و فهرست جدیدی از اصلاحات در این کشور را مطرح کرده‌اند.

در جدیدترین پیشنهاد طلبکاران یونان گفته شده که دولت این کشور یک درصد درآمد داخلی را به بازپرداخت بدهی‌های خود اختصاص دهد. دولت یونان این شرایط را رد و تأکید کرده است که این شرایط نمی‌تواند مورد بحث و توافق قرار گیرد. یونان تقاضا کرده است که شش‌دهم درصد به این امر اختصاص داده شود.

در این لیست، صندوق بین‌المللی پول و و شرکای اروپایی همچنین درخواست کرده‌اند که به‌طور متوسط ۸۰۰ میلیارد یورو از حقوق بازنشستگی و افراد کم درآمد ذخیره شود.

ژان کلود یونکر با بیان این‌که «ما امیدواریم پیشنهاد جایگزین یونان در آینده نزدیک به دستمان برسد»، افزود: «من برای مطالعه جزئیات آن وقت خواهم گذاشت.»

رئیس کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا روز شنبه به دلیل آن‌چه عدم پیشرفت در مذاکرات نامید، مکالمه تلفنی با آلکسیس سیپراس را رد کرد. او روز یکشنبه در این‌باره گفت: «آلکسیس سیپراس دوست من است اما دوستان باید به حداقل قوانین توجه کنند.»

در همین حال مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا نیز روز یکشنبه در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «دی ولت» درباره مذاکرات با یونان گفت: «اتحادیه اروپا آماده است تا برای دستیابی به یک توافق با دولت یونان بسیار فراتر از موقعیت کنونی برود.»

شولتس همچنین به دولت یونان هشدار داد که دست همکاری را رد نکند چرا که «زمان می‌گذرد و پیامدهای آن غم‌انگیز خواهد بود.»

Share