Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران از بازداشت پنج فعال شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

Internet

محسنی اژه‌ای امروز، دوشنبه ۱۸ خردادماه در نشست رسانه‌ای خود گفت: «پنج عضو معاند که به صورت شبکه‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی اقدام به ارسال فراخوان برای حضور مردم در خیابان‌ها می‌کردند، بازداشت شدند.»

سخنگوی قوه قضائیه گفت که این افراد در شبکه‌های مجازی «اقدامات ضدامنیتی» می‌کردند و «فراخوان‌های غیرقانونی» صادر می‌کردند.

اژه‌ای بدون اشاره به نام دستگیرشدگان اعلام کرد که در بازجویی‌های اولیه آن‌ها گفته‌اند «انگیزه ضدامنیتی و ضدانقلابی» داشتند.

به‌گفته او ممکن است برخی از دستگیرشدگان با قرار وثیقه آزاد شوند یا این‌که در مراحل بعدی تعداد آن‌ها افزوده شود.

بازداشت فعالان شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسان امری متداول در ایران است. در مهرماه سال گذشته ۲۲ شهروند عضو فیس‌بوک در شهرستان ملایر بازداشت شدند. نیروی انتظامی گفته بود این افراد «از طریق فیس‌بوک با شبکه‌های خارجی بیگانه در ارتباط هستند». در همین ماه ناهید گرجی شهروند ساکن مشهد به علت آن‌چه «عضویت در شبکه‌های اجتماعی» گفته شده، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در خردادماه سال گذشته دادستان عمومی و انقلاب کرمان اعلام کرد که ۱۱ تن از فعالان سایبری شهر کرمان در دادگاهی از یک تا ۱۱ سال زندان محکوم شدند. یدالله موحد، دادستان کرمان گفت محکوم شدگان «در راستای طراحی سایت‌ها، وب‌سایت‌ها و تولید محتوا برای رسانه‌های معاند نظام»، اقدام می‌کردند.

در همین ماه حمزه زرگانی، صالح تامولی (طرفی) و عادل سعدونی، سه شهروند اهوازی به اتهام ایجاد صفحاتی در فیس‌بوک هر کدام به سه سال زندان محکوم شدند و مصطفی صفری، فرزین فرزاد و محمود صالحی، سه فعال وبلاگ‌نویس و دانشجو بازداشت شدند.

Share