Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران از تشکیل ستاد ملی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها خبر داد.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) معصومه ابتکار روز دوشنبه ۱۸ خردادماه ضمن بیان این خبر گفت: «هماهنگی این ستاد به عهده ستاد مدیریت بحران کشور خواهد بود.»

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند آتش‌سوزی جنگل‌های ایران در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن ۴۰ درصد افزایش یافته و در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

معصومه ابتکار بر آموزش و فرهنگسازی در این زمینه تأکید کرد و گفت: «رویکرد آموزشی و توانمندسازی دستگاه‌های ذیربط در مهار آتش‌سوزی و همچنین جلوگیری از آن بسیار مؤثر است.»

سازمان حفاظت محیط زیست مقابله با آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های ایران را نیازمند داشتن تجهیزات ویژه به‌خصوص بالگردهای آتش‌نشان می‌داند تا بتوانند به سرعت به مناطق غیرقابل عبور دست یابند.

با این‌حال امکانات این سازمان و همچنین سازمان جنگل‌ها و مراتع در ایران بسیار ناچیز است و محیط‌بانان گاهی با سطل و دبه‌های آب به خاموش کردن آتش می‌پردازند.

به‌گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کمبود امکانات برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های کشور در گذشته وجود داشته و بسیاری از سازوکارهایی که باید از قبل ایجاد می‌شد، ایجاد نشده است.

ابتکار گفت طی ۲۱ ماه گذشته تلاش‌های زیادی برای احیای زیرساخت‌ها صورت گرفته است.

در روزهای اخیر نیز دو آتش‌سوزی در جنگل‌های دینارکوه آبدانان ایلام و میانجنگل فسا رخ داد.

ایران در بین ۵۶ کشور دارای جنگل در جهان در رتبه چهـل و پنجم قرار دارد.

Share