Share

روزنامه هاآرتص اسرائیل خبر داد که هفته گذشته جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به‌طور «مخفیانه» به اسرائیل سفر کرد تا درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کند.

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)

خبرگزاری فرانسه نوشته است در تماسی که با سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و وزارت دفاع این کشور گرفته آن‌ها نه حاضر شدند این خبر را تأیید کنند و نه نظری درباره آن بدهند.

روزنامه هاآرتص اسرائیل روز سه‌شنبه ۹ ژوئن / ۱۹ خرداد به‌نقل از دو مقام اسرائیلی که نخواستند نامشان فاش شود این خبر را تأیید کرد و نوشت گفت‌وگوهای جان برنان درباره برنامه هسته‌ای ایران و «مشارکت ایران در فعالیت‌های خرابکارانه در تمام خاورمیانه» بوده است.

بنا به این گزارش، رئیس سیا با تامیر پاردو، رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) گفت‌وگو کرده است. او همچنین با ژنرال هرتزل هالوی، رئیس سازمان اطلاعات ارتش و همین‌طور بنیامین نتانیاهو و یوسی کوهن، مشاور امنیت ملی اسرائیل ملاقات کرده است.

اسرائیل مخالف اصلی توافقاتی بود که در نیمه نخست فروردین‌ماه، ایران و کشورهای ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان در لوزان سوئیس به آن دست یافتند.

پس از مذاکرات لوزان، بنیامین نتانیاهو به حملات دیپلماتیک و رسانه‌ای خود علیه توافق نهایی ایران و کشورهای ۱+۵ که مهلت دستیابی به آن ۳۰ ژوئن جاری اعلام شده، ادامه داد و همچنان از گزینه نظامی علیه ایران سخن گفت.

از سوی دیگر ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز دوشنبه ۸ ژوئن / ۱۸ خرداد وارد اسرائیل شد. او قرار است با موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل و گادی آیسنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل دیدار کند.

به‌نوشته رسانه‌های اسرائیل موضوع ایران در مرکز گفت‌وگوهای دمپسی با مقام‌های اسرائیلی نیز قرار دارد.

پیش از این در روز پنج‌شنبه ۴ ژوئن / ۱۴ خردادماه مقام‌های بلندپایه اسرائیل و عربستان سعودی درباره «تهدید ایران» در واشنگتن نشست مشترکی برگزار کرده بودند.

این دو کشور نیز هم درباره برنامه هسته‌ای ایران و هم نقش ایران در تحولات خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

بیشتر بخوانید: «توافق کامل» اسرائیل و عربستان در مقابله با «تهدید ایران»

Share