Share

وزیر بهداشت ایران از احتمال عمدی بودن مسمومیت زائران عربستان سعودی در مشهد می‌گوید و دادستان کل کشور خبر از دستگیری چند نفر در این رابطه می‌دهد. عربستان نیز از آن سو سفیر ایران را فراخوانده تا از ایران بخواهد این موضوع را پی‌گیری کنند.

از ۳۳ زائر سعودی که در قالب یک تور گردشی - زیارتی به مشهد سفر کرده بودند چهار نفر جان باختند.

از ۳۳ زائر سعودی که در قالب یک تور گردشی – زیارتی به مشهد سفر کرده بودند چهار نفر جان باختند.

شبکه خبری العربیه گزارش داد که وزارت خارجه عربستان روز سه‌شنبه ۹ ژوئن / ۱۹ خرداد سفیر ایران در این کشور را در پی حادثه مسمومیت تعدادی از زائران این کشور در مشهد فرا خواند.

بنا به این گزارش، وزارت خارجه عربستان از این رویداد ابراز نگرانی کرده و خواستار تحقیق در این‌باره شده است.

در روز‌های اخیر ۳۳ زائر سعودی، شامل ۱۵ کودک هفت زن و هفت مرد که در قالب یک تور گردشی – زیارتی به مشهد سفر کرده بودند با علائم احتمالی مسمومیت همچون تهوع، سرگیجه، افت فشار خون و افت هوشیاری، در این شهر بستری شدند. یک دختر ۱۴ساله و سه کودک سه‌ ساله از این افراد به‌‌دلیل وخامت شدید حال عمومی جان باختند.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه ۱۸ خرداد به خبرگزاری فارس گفت: «با توجه به شواهد فکر می‌کنم که از نظر پزشکی احتمال عمدی بودن این حادثه بیشتر از سهوی بودن آن است. این احتمال وجود دارد مگر اینکه خلافش ثابت شود.»

هاشمی افزود: «در این مورد با توجه به مسائلمان با عربستان، این موضوع باید خیلی جدی گرفته شود و به سرعت اطلاع‌رسانی شود و هرکس که تخلفی کرده یا کم‌توجهی داشته باید با آن برخورد شود.»

اما غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه گفت تا آن لحظه چیزی که حاکی از عمدی بودن یا جنایی بودن حادثه داشته باشد، وجود نداشته است. اژه‌ای همچنین از تشکیل پرونده و دستگیری پنج نفر در این رابطه خبر داد. ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور نیز خبر دستگیری «چند نفر» را تأیید کرد.

در ادامه روز سه‌شنبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بیانیه‌ای اعلام کرد این حادثه در پی سم‌پاشی طبقه پنجم یک هتل در مشهد به‌منظور دفع حشرات اتفاق افتاده به این ترتیب که گازهای متصاعد شده ناشی از سمپاشی اتاق‌ها از طریق کانال‌های تأسیسات به محل اسکان زائران نشت کرده و منجر به مسمومیت تعدادی از آنان شده است.

علی‌اصغر حسنی، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز به خبرگزاری تسنیم گفت: «بر اساس بررسی‌های انجام شده، مسئولان هتل در طبقه پنجم این هتل اقدام به سم‌پاشی با استفاده از قرص آلومینیوم فسفید (سموم ارگانه فسفره) کرده بودند که گاز ناشی از این سم به دیگر طبقات منتقل و سبب مسمومیت تعدادی از زائران عرب‌زبان شده است.»

دادستان کل کشور گفته است سمی که در هتل پاشیده شده به تهران ارسال شده است تا سم‌شناسی روی آن انجام شود. ابراهیم رئیسی همچنین گفت این هتل پلمپ شده تا تحقیقات در مورد ابعاد مسأله بهتر صورت بگیرد.

روابط ایران و عربستان به‌ویژه پس از ادامه درگیری‌های نظامی در یمن، حمایت ایران از شیعیان حوثی و پشتیبانی عربستان از منصور هادی، رئیس‌جمهور کنونی یمن؛ و همچنین انتشار خبر تعرض جنسی به دو نوجوان ایرانی در عربستان، به‌شدت تیره شده است.

Share