Share

چند سالی است که تولید پهپادهای بومی یا مهندسی معکوس مدل‌های شکار شده خارجی هواپیماهای بدون سرنشین، بدل به یکی از تبلیغات نظامی ایران شده است. اکنون نیروهای مسلح ایران اعلام کرده‌اند از این پهپادها برای حفاظت از محیط زیست استفاده خواهند کرد.

در پی این قرارداد وظایفی که پیش از این متوجه جنگلداری‌ها، استانداری‌ها و مراکزی از این قبیل بود، به حوزه وظایف نیروهای مسلحی مثل وزارت دفاع و سپاه محول شده است.

Drone_Iran_Pahpad

جمهوری اسلامی می‌گوید با تولید بیش از ۱۰ مدل پهپاد «بومی»، دیگر انحصار این تکنولوژی در دست آمریکا نیست‌

با فرارسیدن هفته محیط زیست در ایران (۱۵تا۲۱ خرداد)، تفاهم‌نامه‌ای میان اداره کل محیط زیست استان اصفهان و شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) به امضا رسید که بر اساس آن، پهپادهای بومی ساخت ایران برای حفاظت از محیط زیست به پرواز در می‌آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان «پاما»، این توافقنامه در جریان گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست ایران و با حضور معاون ریاست‌جمهوری در اصفهان منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، حفاظت از مناطق محیط زیست شامل بررسی وضعیت زیستگاه‌ها، سرشماری حیات وحش و پایش تخریب یا تصرف، از این پس با استفاده از پهپادهای (پرنده هدایت پذیر از دور) شرکت هسا انجام می‌شود.

به گفته مدیر عامل هسا، محمد علی سیرتی، هواپیماهای بدون سرنشین تولید شده در ایران به طور عمده برای رصد کردن محل شکارچیان و ماهیگیران غیر قانونی، تشخیص و مشاهده آتش‌سوزی و یا حوادث اضطراری و گشت زنی و حفاظت از خطوط لوله نفت و گاز و انتقال نیرو استفاده می‌شود.

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) در شاهین شهر اصفهان در سال ۱۳۵۵ تأسیس شده و متعلق به سازمان صنایع هوایی ایران وابسته به وزارت دفاع است. قابلیت اصلی این شرکت تولید هواپیماهای نظامی است.

حمید ظهرابی، مدیر کل محیط زیست اصفهان در این باره گفته وزارت دفاع در سال‌های اخیر سرعت عمل زیادی در زمینه حفاظت از محیط زیست داشته است.  وزارت دفاع ایران ورود به این حوزه را در راستای اجرای اصل ۵۰ قانون اساسی مبنی بر «عمومی بودن وظیفه حفاظت از محیط‌ زیست» می‌داند. این اقدام همزمان می‌تواند بخشی از نمایش اقتدار نیروهای مسلح ایران تلقی شود که این بار در حوزه‌های غیرنظامی اعمال می‌شود.

نمایش نظامی یک کالای تجاری

ایران ادعا می‌کند که از سال ۱۳۶۵ ساخت پهپادهای یکبار مصرف را آغاز کرده و در همان سال اول هم موفق به آزمایش این پهپادها شده است. پهپادهای انتحاری‌ که توان حمل چندکیلو مواد منفجره دارند.

پهپاد 2

ایران ادعا کرده که از سال ۱۳۶۵ تولید پهپادهای یکبار مصرف را آغاز کرده است

نیروهای مسلح ایران می‌گویند تاکنون بیش از ۱۰ مدل مختلف پهپاد با مصارف گوناگون طراحی کرده و انحصار این تکنولوژی را از دست آمریکایی‌ها ربوده‌اند. آنان بارها به «ربودن» و استفاده از مهندسی معکوس در تولید این تکنولوژی اشاره کرده‌اند.

از نمونه‌های تولید شده این پهپادها می‌توان به ابابیل (اولین پهپاد یکبار مصرف با قابلیت حمل ۴۰ کیلو مواد منفجره)، ابابیل بی (برای آموزش سامانه‌های دفاع هوایی)، مهاجر یک و دو (به منظور پرواز در نزدیکی ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس)، طوفان (دارای جستجوگر اپتیکی)، کرار (اولین پهپاد آفندی با سرعت ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت) و سفره ماهی(پهپاد بمب افکن نیروی هوایی ارتش) اشاره کرد.

چندی پیش پایگاه‌های خبری مدعی شدند پهپادهای ساخت ایران کمک زیادی به دولت سوریه در مبارزه با مخالفان می‌کند. همچنین حزب‌الله لبنان برای پرواز پهپادهای ایرانی باند فرودگاه ساخته‌ است. این باند پروازی در شمال دره بقاع در ۱۴۰ کیلومتری روستای هرمل ساخته شده است. هفته‌نامه ارتش آمریکا در شماره اخیر خود عکس هوایی این فرودگاه را منتشر کرد و نوشت ایران پهپادهای انتحاری ویژه‌ای در اختیار حزب الله و حماس قرار می‌دهد.

درسال ۲۰۱۱، پس از ادعای دولت ایران مبنی بر در اختیار گرفتن کنترل پهپاد جاسوسی آمریکا در کاشمر و نمایش مکرر«شکار بزرگ سپاه» از سوی حکومت در رسانه‌های دولتی، تبلیغ تولید این دست پهپادها در ایران به صنعتی «نمایشی» و «نمادین» در یک جنگ روانی بدل شده است.

تا آنجا که اکنون در جدال‌های منطقه‌ای خاورمیانه، این نمایش هوایی علاوه بر حضور زمینی ایران در کشورهایی نظیر سوریه و عراق، می‌تواند ادعای «چشمی تیزبین در آسمان» نیز باشد.

این در حالی است که آبان ماه سال گذشته سرهنگ استیو وارن، یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) درباره صنعت پهپادسازی ایران گفته بود که ایران نمی‌تواند فناوری آمریکایی تولید پهپاد را «عیناً بازسازی کند» و مهندسی‌های معکوس فعلی تنها «تقلیدی کم ارزش» بوده است.

اگرچه با توجه به توسعه روز افزون صنعت پهپادسازی، تولید عمده و قیمت پایین پهپادها در نمایشگاه‌های تکنولوژی‌های مدرن، نباید از یاد برد که دیگر تولید مدل‌های نه چندان پیچیده این هواپیماهای بدون سرنشین، نمی‌تواند محل مناقشه یا رقابت‌های نظامی باشد. امروزه بسیاری از مدل‌های فیلم‌بردار و عکاس‌ پهپادهای با قیمت‌هایی ارزان در حدود  ۳۰۰ دلار عرضه می‌شود و به یک معنا تولید عمده برخی از این کالاها، عرصه جدید رقابت‌های شرکت‌های تجاری بزرگ را شکل داده است.

بیشتر بخوانید: واشنگتن توانایی تهران را برای تولید پهپاد باور ندارد

Share