Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفظ محیط زیست ایران، امروز چهارشنبه ۲۰ خرداد گفت: «محیط زیست هیچ‌گاه مجوز ساخت سد گتوند را بر روی رودخانه کارون نداده است.»

ابتکار: تخریب سد گتوند در انتظار تایید نهایی است.

ابتکار: تخریب سد گتوند در انتظار تایید نهایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، ابتکار در این رابطه گفت که ایرادات این سد در حال بررسی است. او افزود: «تخریب سد گتوند در انتظار تأیید نهایی و ارزیابی کامل زیست‌محیطی است.»

معصومه ابتکار، شنبه ۱۶ خرداد در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد،‌ در پاسخ به برنامه دولت برای تخریب این سد گفت: «کارگروه خاصی با مسئولیت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشکیل شده و مشغول بررسی موضوع است؛ از نظر ما آب‌گیری این سد به صلاح نبود و اگر قرار باشد هرگونه دخل و تصرفی صورت بگیرد باید تأییدیه سازمان دریافت شده باشد.»

او در رابطه با این پرسش که مجوز این سد ۱۰ سال پیش صادر شده بود گفت صدور مجوز احداث سد شرایطی داشته که رعایت نشده است. ابتکار افزود: «بعدها هم با آن مخالفت شد اما علی‌رغم مخالفت‌ها آب‌گیری از این سد انجام شد.»

سد گتوند علیا یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که احداث آن در سال ۱۳۷۶ بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران آغاز شد.

این سد بلندترین سد خاکی ایران و دریاچه سد گتوند نیز دومین دریاچه مصنوعی بزرگ کشور پس از کرخه است.

احداث و آب‌گیری سد گتوند سبب شد بسیاری از روستائیان آن منطقه آواره شوند و همچنین شماری از آثار تاریخی دوره اشکانی از جمله شیرهای سنگی در خطر نابودی قرار بگیرند.

سال ۹۲ شماری از اهالی گتوند خوزستان با مراجعه به تهران از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران به دلیل افتتاح این سد شکایت کردند.

علی یوسفی، نماینده روستائیان گتوند، برخی از موارد شکایات مردم را چنین برشمرد: «غصب اراضی کشاورزی و خانه‌های روستائی، غصب مراتع عشایری، ورود به عنف و تصرف عدوانی اراضی روستائیان، از دست دادن شغل روستائیان و عشایر، اعمال فشار سازمان‌یافته به روستائیان از طریق قطع خدمات عمومی نظیر آب و برق و مدرسه و خانه بهداشت روستائی با هدف مجبور کردن مردم بومی به مهاجرت اجباری، جلوگیری کردن از تحصیل کودکان با تعطیلی اجباری مدرسه روستائی و بازداشتن بیماران از امکان معالجه با تعطیلی اجباری خانه بهداشت روستائی.»

از سوی دیگر، چون مخزن سد گتوند بر روی گنبدهای نمکی واقع شده، نمک فراوانی در آب سد حل و از آن طریق وارد رودخانه کارون می‌شود.

پروژه ساخت و بهره‌برداری از این سد تاکنون معضلات زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری را برای استان خوزستان به همراه داشته است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی از ترک خوردن زمین‌های اطراف سد گتوند

آیا حاصل سد گتوند آب شور است؟

روستائیان گتوند از محمود احمدی‌نژاد شکایت کردند

Share