Share

بر اساس گزارشی از سازمان ملل، نیروهای حافظ صلح این سازمان در هائیتی ۲۰۰ زن را مورد سوء استفاده جنسی قرار داده‌اند. قربانیان این رویداد می‌گویند آن‌ها برای به‌دست آوردن غذا و دارو مجبور به این کار شده‌اند.

در یک سال گذشته با ۲۳۱ نفر مصاحبه شده که گفته‌اند با کلاه آبی‌های سازمان ملل رابطه جنسی داشته‌اند.

در یک سال گذشته با ۲۳۱ نفر مصاحبه شده که گفته‌اند با کلاه آبی‌های سازمان ملل رابطه جنسی داشته‌اند.

آسوشیتدپرس که این گزارش درونی سازمان ملل را به‌دست آورده می‌نویسد این نشان‌دهنده آن است که سوء استفاده از زنان توسط کلاه آبی‌های سازمان به‌ندرت درز می‌کند.

پیش‌نویس این گزارش به این پرسش می‌پردازد که چگونه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل با موضوع سوء استفاده از زنان روبه‌رو شوند. نسخه نهایی گزارش سازمان ملل قرار است در همین ماه ژوئن منتشر شود.

در حال حاضر حدود ۱۲۵ هزار نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جهان در مأموریت‌ به‌سر می‌برند.

در میان داده‌های این گزارش آمده است که یک‌سوم این سوء استفاده‌های جنسی با دختران زیر سن قانونی صورت گرفته که امکان دفاع از خود آن‌ها نیز کم بوده است. این‌که این اعمال جنسی مبتنی بر رضایت طرفین انجام شده و یا به‌زور بوده روشن نیست.

گزارش سازمان ملل می‌افزاید در یک سال گذشته با ۲۳۱ نفر مصاحبه شده که گفته‌اند با کلاه آبی‌های سازمان ملل رابطه جنسی داشته‌اند.

این گزارش همچنین می‌گوید برای زنان روستایی، گرسنگی، فقدان مسکن، کمبود وسایل مراقبت از کودک، دارو و محصولات خانگی به‌طور منظم انگیزه این اقدامات بوده است.

برای زنان شهرنشین و حومه شهرها نداشتن موبایل، لپ‌تاپ، عطر و ادوکلن و پول دلیل چنین اعمالی بوده است.

بر اساس آخرین گزارش بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل شمار شکایت‌ها از سربازان حافظ صلح سازمان ملل به دلیل سوء استفاده‌های جنسی، در سال گذشته میلادی ۵۱ مورد بوده است. در  سال ۲۰۱۳ این میزان ۶۶ مورد بود.

Share