Share

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورزقان در آذربایجان شرقی، وجود عشایر و دام مازاد روستایی در منطقه حفاظت‌شده دیزمار در دل جنگل‌های ارسباران، گونه‌های جانوری و گیاهی خاص و کمیاب این محدوده از جمله شوکا و سیاه‌خروس را تهدید می‌کند.

shooka

به گزارش وب‌سایت اویان‌نیوز، عباس نصیری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورزقان، امروز پنج‌شنبه،۲۱ خرداد گفت: «زیستگاه گونه‌های جانوری کمیاب شوکا و سیاه‌خروس در آذربایجان شرقی، منطقه حفاظت‌شده دیزمار در جنگل‌های ارسباران است.»

دیزمار در دل جنگل‌های ارسباران (قره داغ) به وسعت ۶۴ هزار هکتار در محدوده شهرستان‌های خداآفرین، جلفا، ورزقان و متصل به جمهوری آذربایجان قرار دارد. این منطقه از نظر حفظ و تکثیر جانوران وحشی و احیای گیاهان بسیار اهمیت دارد.

به‌ گفته نصیری در این منطقه حفاظت‌شده بیش از ۸۴۹ گونه گیاهی که ۷۶ گونه از آن در دنیا، بومی دیزمار ورزقان است، شناسایی شده است.

افزون بر این ۳۲۰ گونه جانوری منحصربه‌فرد کشور از جمله سیاه‌خروس و شوکا در دیزمار موجود است.

نصیری گونه‌های جانوری دیگر این منطقه حفاظت‌شده را خرس قهوه‌ای، کل و بز، قوچ و میش، سیاه‌گوش، گراز و خفاش اعلام کرد و وجود عشایر و دام اضافی اهالی روستاهای جنگل‌نشین را تهدید جدی برای حیوانات وحشی این محدوده دانست.

او گفت: «وجود عشایر و دام غیرمجاز باعث شده دامنه محدوده امن حیوانات وحشی منطقه حفاظت‌شده دیزمار ناامن شود و در نتیجه زاد و ولد این حیوانات به شدت کاهش یابد.»

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورزقان مشکلات حفاظت و صیانت از دیزمار را کمبود نیروی انسانی، و پاسگاه‌های محیط‌‌بانی و همچنین اعتبار مورد نیاز اعلام کرد و گفت نبود امکانات لازم موجب شده که سطح حفاظتی در حد مطلوب انجام نشود.

گونه‌های کمیاب و ارزشمند جانوری در ایران سال‌هاست که در معرض انقراض هستند.

سال ۹۲ سازمان حفاظت محیط زیست ایران هشدار داده بود که ۷۴ گونه از جانداران مختلف در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قراردارند و اگر برای حفاظت از گونه‌های ارزشمند و در معرض خطر ایرانی مانند گور، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدامی صورت نگیرد، به‌زودی و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض آن‌ها خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

«کاهش گونه‌های حیات وحش در ایران نگران کننده است»

«۷۴ گونه از جانوران ایران در فهرست قرمز هستند»

نابودی گنجینه‌های طبیعی سیاهکوه

Share