Share

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران گفته مقاماتی که اطلاعات طبقه‌بندی شده دارند، مجاز نیستند که از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند.

smart phone

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، جلالی امروز در یک نشست مطبوعاتی از «تهیه دستورالعملی» خبر داد که در حال تصویب است تا بر اساس آن استفاده از گوشی‌های هوشمند برای شماری از مسئولان ممنوع شود.

به گفته این مقام نظامی، مسئولانی که اطلاعات طبقه‌بندی شده دارند مجاز نیستند از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند و باید از سایر گوشی‌ها استفاده کنند.

سیستم‌عامل اندروید که در حال حاضر سهم ۴۵ درصدی از گوشی‌های مورد استفاده در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است در نوک پیکان توجه عمومی و همچنین حملات مخرب قرار دارد؛ این سیستم عامل پر کاربردترین سیستم‌عامل گوشی هوشمند در ایران است.

جلالی در خصوص چرایی ممنوع‌شدن این گوشی‌ها برای برخی از مسئولان گفت که معمولاً از اطلاعاتی که وارد گوشی‌های هوشمند می‌شود یک «بک آپ» گرفته می‌شود که دیگر قابلیت حذف آن وجود ندارد و شرکت‌های سازنده به آن اطلاعات دسترسی دارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: «کسانی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند باید بدانند که اطلاعاتی که در گوشی خود دارند به راحتی در اختیار شرکت‌های سازنده قرار می‌گیرد.»

سازمان پدافند غیرعامل سال ۱۳۸۲ به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در ستاد کل نیروهای مسلح ایران تشکیل شد. جلالی مدتی پیش درباره وظایف این سازمان گفته بود سازمان پدافند غیرعامل، نهادی است که وظیفه هماهنگی برای ایجاد زیرساخت‌های غیرنظامی در مقابل حملات دشمنان و کاهش آسیب‌پذیری کشور را بر عهده دارد.

به گفته جلالی، مسئولان برای انتقال اطلاعات محرمانه باید از گوشی‌های غیرهوشمند استفاده کنند.

بنابر اعلام شرکت گوگل (عرضه‌کننده اصلی سیستم‌عامل اندروید) این شرکت تمایلی به رفع مشکلات اندروید تا قبل از نسخه چهار را ندارد، در حالی که بیشترین سهم کاربری یعنی معادل ۶۰ درصد به این گروه تعلق دارد.

به نظر می‌رسد که جمع بزرگی از کاربران گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا و اکثریت کاربران ایرانی در معرض مخاطرات ناشی از نقص‌های ایمنی نسخه‌های پیشین سیستم‌عامل اندروید قرار می‌گیرند.

Share