Share

رئیس دولت یازدهم، شنبه ۲۳ خرداد با شرکت در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که چارچوب‌های کلی مورد نظر جمهوری اسلامی مورد قبول ۱+۵ است. او آنچه در خصوص مذاکرات هسته‌ای به دست آمده را «پیروزی برای ملت ایران» خواند.

roohani 2

این نشست خبری به مناسبت پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار شده بود. بخش عمده سخنرانی امروز روحانی به صحبت بر سر مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌های اقتصادی دولت گذشت. او در بخش کوتاهی از نشست مطبوعاتی‌اش با تکذیب این موضوع که شورای عالی امنیت ملی کسی را ممنوع التصویر کرده، گفت که دولتش می‌کوشد آنچه وعده داده عمل کند اما در برخی امور کل حاکمیت باید دست به دست هم دهند.

حسن روحانی در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی از علی خامنه‌ای، رهبر ایران برای ترسیم خطوط اصلی مذاکرات هسته‌ای و حمایت از تیم مذاکره‌کننده سپاس‌گزاری کرد. او هم چنین با تشکر از مردم گفت: «باید از مذاکره کنندگان قوی ما در این مذاکرات و وزیر خارجه که سرپرستی مذاکرات را به عهده دارند تشکر کنم که هر آنچه تا امروز به دست آورده‌ایم موجب افتخار ملی است.»

پیروزی بزرگ: مذاکرات هسته‌ای

به گفته رئیس دولت یازدهم دو سال پیس قدرت‌های جهانی شرقی و غربی «حق غنی‌سازی ایران» را به رسمیت نمی‌شناختند، این در حالی است که اکنون همه قدرت‌های بزرگ غربی اذعان می‌کنند که ایران حق غنی‌سازی دارد و «نیروگاه‌های نظنز و فردو درهایشان باز خواهد ماند.»

بنابر گفته‌های رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، توافق هسته‌ای با رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی توام خواهد بود و این بدان معناست که تمامی تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت نیز «بدون تردید با اجرای توافق» لغو می‌شود. روحانی تأکید کرده دولتش مصر به این همزمانی است.

او این موضوع را پیروزی بزرگ ملت ایران خواند.

بنابر گفته روحانی صدور قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌ها، اولین گام اجرایی بعد از توافق خواهد بود.

اگرچه روحانی در جریان صحبت‌های امروز خود تصریح کرد که در جزئیات توافق هسته‌ای همچنان اختلاف نظرهای فراوانی وجود دارد، اما اضافه کرد که تهران خود را در یک زمان خاص محصور نمی‌بیند.

از سخنان امروز روحانی این برداشت تقویت می‌شود که حکومت ایران پیوستن به پروتکل الحاقی را پذیرفته است. روحانی در مصاحبه مطبوعاتی امروز گفت: «یران می خواهد با اجرای این توافق و پروتکل ثابت کند که اتهامات بی اساسی که علیه ایران زده می شد، برای جهانیان روشن شود که این اتهام بی اساس است.»

او در زمینه بازرسی از مراکز هسته‌ای ایران که از موضوعات مورد مناقشه داخلی و خارجی در طول مذاکرات بود، گفت: «بازرسی در پروتکل الحاقی وجود ندارد، ایران نخواهد گذاشت که اسرار کشورش به بهانه اجرای پروتکل یا هر معاهده دیگری در دست دیگران قرار بگیرد.»

اهداف انتخابات ۹۲: تعامل با دنیا برای حفظ حقوق ملت

روحانی در ادامه این نشست خبری اهداف سال ۹۲ را تعامل سازنده برای حفظ حقوق ملت و منافع ملی دانست. او دلیل مذاکره با ۱+۵ را همین امر خواند و گفت: «در کنار حفظ حقوق هسته‌ای باید حقوق دسترسی یک ملت به بازارهای جهانی نیز همزمان تأمین شود.»

رئیس پیشین مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت «اجرای اصل ۴۴ را بسیار مهم خواند. به عقیده او اجرای دقیق این اصل می توانست یک انقلاب بزرگ اقتصادی باشد اما «متاسفانه یک نهادهایی که نه خصوصی و نه دولتی و معروف به خصولتی هستند وارد اصل ۴۴ شدند.»

او درباره سیاست اقتصادی‌ دولت اعلام کرد که دولت یازدهم قصد ندارد در بازار سرمایه دخالت مستقیم کند و فقط نقش نظارتی خواهد داشت.

روحانی در دومین سالگرد دولت یازدهم با تکرار شعار اعتدال، پیروزی در این انتخابات را متعلق به هیچ گروه و دسته‌ای و حزبی ندانست، بلکه به مردم و رهبر ایران تبریک گفت که توانستند مردم را به خوبی پای صندوق های رأی هدایت کنند.

Share