Share

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا ناصر الوحیشی، رهبر القاعده یمن و مرد شماره دو این شبکه تروریستی را کشته‌اند. القاعده یمن مرگ الوحیشی را تأیید کرده است.

ناصر الوحیشی مدتی در ایران زندانی بود.

ناصر الوحیشی مدتی در ایران زندانی بود.

«القاعده شبه‌جزیره عربستان» (AQAP) در پیامی ویدئویی که در یوتیوب منتشر کرده گفته است در این حمله افزون بر ناصر الوحیشی دو نفر دیگر از اعضای القاعده کشته شده‌اند.

پیش از آن، شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش داده بود که معاون کل شبکه القاعده روز جمعه در منطقه‌ای از حضرموت، واقع در شرق شهر عدن در جنوب یمن کشته شده است.

مقامات آمریکایی ابتدا این خبر را تأیید نکرده بودند. آمریکا سال گذشته برای دستگیری یا کشتن هشت رهبر القاعده ۴۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود که ناصر الوحیشی نیز در میان این افراد بود.

شاخه القاعده در یمن به‌عنوان خطرناک‌ترین شاخه این شبکه تروریستی شناخته می‌شود. دولت آمریکا این گروه را مسئول چندین عملیات تروریستی علیه ایالات متحده می‌داند، از جمله تلاش برای انفجار انتحاری در هواپیمای مسافربری این کشور در ایام کریسمس سال ۲۰۰۹ در دیترویت.

ناصر الوحیشی متولد یمن، در سال‌های پایانی دهه ۹۰ به افغانستان رفت و در آن‌جا به یکی از معتمدترین افراد اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده تبدیل شد.

پس از سرنگونی حکومت طالبان با حمله نظامی آمریکا به افغانستان، الوحیشی در سال ۲۰۰۲ به ایران رفته، در آن‌جا دستگیر شده و به کشورش بازگردانده شده است. تا فوریه سال ۲۰۰۶ در زندان می‌ماند اما در این زمان به‌همراه ۲۲ زندانی دیگر موفق می‌شود از زندان فرار کند. در سال ۲۰۰۷ الوحیشی رهبر القاعده شاخه یمن می‌شود. القاعده یمن در ژانویه سال ۲۰۰۹ با شاخه عربستان این گروه متحد شده و «القاعده شبه‌جزیره عربستان» را تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۱۳ الوحیشی معاون ایمن الظواهری رهبر القاعده پس از مرگ بن‌لادن می‌شود.

القاعده یمن از بی‌ثباتی این کشور بر اثر جنگ میان شیعیان حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن، از یک سو و عربستان و ائتلاف عربی حامیان رئیس‌جمهور کنونی یمن، عبد ربه منصور هادی، از سوی دیگر، استفاده می‌کند.

Share