Share

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات ‌دفتر رئیس‌جمهور ایران به استفاده «ابزاری و جناحی» از تشییع غواصان کشته‌شده در جنگ ایران و عراق اعتراض کرد.

در مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص کشته‌شده در جنگ ایران و عراق پوسترهایی علیه مقامات دولتی توزیع شده است.

در مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص کشته‌شده در جنگ ایران و عراق پوسترهایی علیه مقامات دولتی توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، پرویز اسماعلیلی در یادداشتی نوشته که مراسم تشییع این کشته‌شدگان به «توهین آشکار و سازمان‌یافته» و توزیع تراکت علیه دولت و مسئولان تبدیل شده است.

به گفته او در این مراسم به جای عکس کشته‌شدگان، پوسترهایی توزیع شده که «کمپین‌های سیاسی یا تخریبی را تبلیغ می‌کردند.»

مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص کشته‌شده در عملیات کربلای چهار و ۱۰۰ نفر از سایر کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق روز سه‌شنبه ۲۶ خرداد در تهران برگزار شد. در این مراسم پوسترهایی علیه مقامات دولتی توزیع شده است.

در این مراسم همچنین پوسترهایی علیه مذاکرات هسته‌ای و حضور زنان در ورزشگاه توزیع شده است.

پرویز اسماعیلی می‌گوید «استفاده از شهدا برای تسویه حساب‌ها و طعنه‌های سیاسی، بزرگ‌ترین خیانت به آن‌هاست.»

کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اواخر اردیبهشت سال جاری از کشف پیکر ۲۷۰ تن از کشته‌شدگان ایرانی جنگ ایران و عراق خبر داد.

۱۷۵ تن از این افراد غواصانی هستند که در عملیات کربلای ۴ کشته شده‌اند. ظاهراً شماری از این غواصان با دستان بسته و زنده دفن شده‌اند.

این خبر در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد.

پس از کشف و بازگرداندن جنازه‌های ۱۷۵ تن از کشته‌شدگان عملیات کربلای ۴، نگاه‌ها بیش از قبل متوجه تلفات انسانی این عملیات شد. در اکثر نوشته‌ها و مصاحبه‌ها، از  «کربلای ۴» به عنوان سنگین‌ترین شکست ایران در جنگ با عراق نام برده‌اند، این مدعا اما نادرست است.

بلافاصله پس از «کربلای ۴»، عملیاتی دیگری به نام «کربلای ۵» انجام شد که بنا بر بسیاری از معیارها می‌باید شکستی سنگین‌تر از اولی محسوب ‌شود، شکستی که شاید در تاریخ چند صدساله اخیر بی‌مانند باشد اما در تلاشی عامدانه، ابعاد شکست «کربلای ۵» مخفی نگه داشته می‌شود.

تلفات نیروی انسانی ایران در این جنگ بی‌سابقه بود. آمارها متفاوتند اما همه بر حداکثری بودن تلفات این عملیات در مقایسه با سایر عملیات‌ جنگ هشت ساله تأکید دارند. مقامات ایران از ۱۱ هزار کشته و مفقودالاثر حکایت می‌کنند. عراقی‌ها تلفات ایران را ۶۵ هزار نفر اعلام کردند. سایت پرتال جامع علوم انسانی، وابسته به پژوهشگاه علوم انسانی ایران از ۳۰ هزار کشته و مجروح می‌گوید. یکی از محققان پنتاگون، آنتونی کردزمن کشته‌شدگان ایران در این عملیات را  ۴۰ هزار نفر ذکر کرده است.

Share