Share

محمد مقیمی، وکیل دادگستری که پس از ملاقات با موکلش آتنا فرقدانی در زندان اوین بازداشت شده بود با قرار کفالت از زندان آزاد شد.

محمد مقیمی، وکیل دادگستری

محمد مقیمی، وکیل دادگستری

به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، محمد مقیمی، امروز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه، با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی، از بند ۱۰ زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شده است.

او روز شنبه ۲۳ خردادماه، برای ملاقات موکلش آتنا فرقدانی به زندان اوین رفته بود که به دلیل دست دادن با موکلش، به اتهام «روابط نامشروع مادون زنا» (دست دادن با زن غیرمحرم شرعی) بازداشت و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. آتنا فرقدانی نیز با اتهامات مشابه به دادسرای اوین اعزام شد.

اتهام «روابط نامشروع غیر زنا» می‌تواند تا ۹۹ ضربه شلاق را به همراه داشته باشد. خانواده‌های فرقدانی و مقیمی نسبت به این اتهام و یکی دانستن دست دادن و «روابط نامشروع» و همچنین بازتاب آن در وب‌سایت‌های تندرو در ایران، به‌شدت اعتراض کردند.

آتنا فرقدانی اول شهریورماه ۱۳۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و به اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب و فرقه ضاله، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به مقام معظم رهبری و سپاه پاسداران » به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است.

بازداشت محمد مقیمی در حالی صورت گرفت که هنوز او لایحه تجدیدنظر خود را در اعتراض به حکم موکلش به دادگاه ارائه نکرده بود و آن روز قرار بود در ملاقات با موکلش لایحه را تنظیم نهایی کند.

این وکیل دادگستری که روز دوشنبه ۲۵ خردادماه برای جلسه بازپرسی، از زندان رجایی‌شهر کرج به دادسرای اوین اعزام شده بود، هنگام ملاقات با خانواده‌اش مورد خشونت مأموران نیز واقع شد.

Share