Share

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه معتقد است که دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران موفقیت اصلی سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا خواهد بود.

ولادیمیر پوتین از این‌که موضع ایران درباره مسائل هسته‌ای دچار تغییرات محسوسی شده اظهار خشنودی کرد.

ولادیمیر پوتین از این‌که موضع ایران درباره مسائل هسته‌ای دچار تغییرات محسوسی شده اظهار خشنودی کرد.

به‌گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، ولادیمیر پوتین روز جمعه ۱۹ ژوئن / ۲۹ خردادماه در همایش اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ ضمن اعلام این دیدگاه گفت: «این مهم است که کنگره آمریکا از مذاکرات اتمی با ایران پشتیبانی کند.»

پوتین افزود: «ما بحثی را که در حال حاضر در آمریکا جریان دارد می‌شناسیم. رئیس‌جمهور (اوباما) حق دارد خود توافق [هسته‌ای] را امضا کند و چنین توافقی نیازی به تصویب [کنگره] ندارد.»

در ماه مه / اردیبهشت‌ماه سال جاری سنای آمریکا با اکثریت قاطع به کنگره این کشور اختیار داد که توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را بازبینی و یا حتی رد کند. بر اساس این طرح پس از توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵، کنگره آمریکا ۳۰ روز فرصت دارد تا نظر موافق یا مخالف خود را درباره این توافق اعلام کند.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت: «با این حال ما انتظار داریم که با وجود تمام مشکلات، رئیس‌جمهور ایالات متحده بتواند به نتیجه مناسب برسد و این به‌طور قطع یکی از مهم‌ترین اقدامات در سیاست خارجی زمان تصدی ریاست جمهوری او خواهد بود.»

به‌گفته ولادیمیر پوتین تنها چیزی که می‌تواند نتیجه وارونه دهد این است که توافق‌نامه‌ها «آگاهانه از خط خارج شوند» و از ایران درخواست‌هایی شود که برای این کشور غیرعملی است و برای حل مشکل اصلی، یعنی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای اهمیتی ندارد.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین از این‌که موضع ایران درباره مسائل هسته‌ای دچار تغییرات محسوسی شده و این امکان را فراهم ساخته تا طرفین به سطح فعلی از مذاکرات برسند، اظهار خشنودی کرد.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه مهلت از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر / ۳۰ ژوئن فرصت دارند که به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران برسند.

این مذاکرات همچنان ادامه دارد و بحث کنونی بر سر چگونگی رفع تحریم‌های جهانی علیه ایران و بازرسی تأسیسات هسته‌ای و مشکوک ایران در این زمینه است.

Share