Share

برنامه سلاح‌های اتمی روسیه و واکنش ایالات متحده آمریکا این نگرانی را بوجود آورده است که بین اعضای ناتو اختلاف ایجاد شود.

100415a-HQ28-007 NATO Headquarters Brussels.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط نشریه آلمانی اشپیگل، آمریکا و سایر اعضای ناتو بر سر استقرار موشک‌های میان‌برد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، اختلاف نظر دارند.

پس از آنکه روسیه اعلام کرد در نظر دارد موشک‌های قاره‌پیما خود را افزایش دهد، آمریکا در حال بررسی گسترش سلاح‌های هسته‌ای خود در اروپا است.

آمریکا اعلام کرد این اقدام روسیه برخلاف پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌برد است و بنابراین در نظر دارد موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند در بعضی از کشورهای اروپایی افزایش دهد. این برنامه باعث نگرانی و اختلاف سایر اعضای عضو ناتو با واشنگتن شده است.

در ماه فوریه سال جاری میلادی وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هم دیدار و گفتگو داشتند. در این دیدار وزرای دفاع آلمان و فرانسه اعلام کردند که مخالف واکنش متقابل ناتو در برابر اقدامات خلاف قرارداد روسیه هستند.

مقامات واشیگتن روسیه را متهم کرده‌اند که موشکهای R-۵۰۰ با برد ۵۰۰ کیلومتر و RS-۲۶ را که می‌تواند سراسر اروپا را طی کند آزمایش کرده است. کشورهای اروپایی عضو ناتو به این ادعای آمریکا شک دارند، زیرا هیچکدام از سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی به اطلاعاتی که دولت آمریکا مدعی آن است دسترسی ندارند.

بریان مک کئون نماینده دولت در پنتاگون اعلام کرده بود که واشنگتن در نظر دارد تا پاسخی دهد که امنیت کشورش و هم پیمانان آمریکا را تأمین کند “و یکی از پاسخ‌ها گسترش موشک‌ها در اروپا است.”

در دهه ۸۰ میلادی آمریکا براساس یک قرارداد با اعضای اروپایی ناتو ۶۰۰ موشک میانبرد در اروپای شرقی مستقر کرد.

Share