Share

لغو اردوهای آماده‌سازی و اعزام نشدن تیم ملی هندبال بانوان ایران به رقابت‌های آسیایی قزاقستان، خبری بود که تمام هندبالیست‌های زن ایرانی را شوکه کرد. تیمی که اردوهایش در اردیبهشت ماه در تهران و کیش برگزار شده بود، ناگهان بر اساس دستوری که گفته شده است از «بالا» آمده، از ادامه فعالیت تا اطلاع ثانوی محروم شد.

Handball 1

گویا مسئولان فدراسیون هندبال ایران و تیم ملی هندبال بانوان ایران، در ماه رمضان علاوه بر روزه‌داری، روزه سکوت نیز گرفته‌اند و توضیح دقیقی درباره شرایط پبش آمده ارائه نمی‌کنند.

پروانه نظرعلی، نایب رییس بانوان فدراسیون هندبال، تنها به گفتن یک جمله اکتفا می‌کند: «مشکل مالی داریم. سعی می‌کنیم مشکلات برطرف شود!»

او توضیح بیش‌تری در مورد لغو اردوها و البته منحل شدن تیم پیش از سفر به قزاقستان نمی‌دهد.

در این شرایط مشخص نیست مشکل مالی چگونه در زمانی کمتر از یک هفته سر از تیمی در‌‌آورده است که قرار بوده در هفت مرحله آماده‌سازی از نیمه اول اردیبهشت ماه تا پایان نیمه اول تیرماه سال جاری خود را برای بازی‌های آسیایی آماده کند و اردوهایی در تهران، کیش، مشهد، اصفهان، خارک و دوباره تهران داشته باشد؟

یکی از بازیکنان تیم ملی هندبال ایران که خواست نامش مطرح نشود، گفته است که ادعای بی‌پولی را وقتی می‌شد قبول کرد که از ابتدا چنین برنامه آماده‌سازی مفصلی مطرح نمی‌شد.

حالا اما شایعاتی در مورد این تیم مطرح می‌شود که مشکل این تیم را به برخی ارتباط‌ها میان اعضای آن ربط می‌دهد. حکومت در ایران روابط میان افراد همجنس را “معضل اخلاقی و شرعی” می‌داند و بر این اساس ممکن است تیم ملی هندبال بانوان هم دچار همان مشکلاتی بشود که دو سال قبل، تیم ملی فوتبال بانوان گرفتارش شد.

در آن زمان، با دستوری که باز هم از «بالا» آمده بود، تعدادی از بازیکنان و مربیان تیم ملی فوتبال بانوان ایران، به صورت مادام‌العمر از ادامه فعالیت منع شدند.

کادر فنی تیم ملی هندبال بانوان، در حال حاضر به دنبال آن‌چه مشکل مالی خوانده شده است، به سراغ اسپانسر رفته است. اسپانسر اصلی فدراسیون هندبال و تیم ملی مردان ایران، موسسه مالی و اعتباری ثامن است و سید ابوالفضل میرعلی، رییس هیات مدیره و مدیر عامل این موسسه، به دلیل علاقه شخصی به این رشته، حاضر شده است برای استخدام مربی درجه اول خارجی، شخصا هزینه کند.

همین موسسه اما بعد از اولین رایزنی‌ها برای حمایت مالی از تیم بانوان، عقب‌نشینی کرد. این‌که چنین موسسه‌ای قادر به تامین بودجه ۱۱ میلیون تومانی اردوی خارک نباشد، چندان قابل باور نیست و این مساله بر شایعات در مورد ممانعت‌های خارج از فدراسیون دامن می‌زند. یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی هندبال بانوان اما می‌گوید: «تمام شایعات اخلاقی و مسائل جنسی که در مورد دختران هندبالیست در خارج از فدراسیون مطرح شده و جوی که به وجود آمده، به یکی از کاندیداهای قبلی و شکست خورده هیات هندبال استان تهران برمی‌گردد. کسی که پیش از این هم مربی تیم ملی بانوان بوده و البته مورد وثوق وزارت ورزش و جوانان است.»

به این ترتیب سوال اینجاست که اگر دستوری از «بالا» نرسیده است، آیا تامین بودجه ۱۱ میلیون تومانی برای برگزار کردن اردوی آماده‌سازی در خارک و همین‌طور بودجه ۶۵ میلیون تومانی برای سفر تیم ملی هندبال به بازی‌های قهرمانی آسیا، تا این اندازه دشوار است که تیم ملی هندبال بانوان منحل می‌شود؟ چرا همان اسپانسری که بدون چشمداشت حاضر می‌شود هزینه‌های تیم مردان را متقبل شود، کوچک‌ترین قدمی برای تیم بانوان ایران بر‌نمی‌دارد؟

وزارت ورزش و جوانان در روزهایی که خودش را درگیر مسائل هیات مدیره استقلال و پرسپولیس کرده، ترجیح می‌دهد در مقابل این ماجراها سکوت پیشه کند.

Share