Share

شهرداری منطقه ۱۲ تهران تصمیم گرفته تا ۶۴ خانه را در بافت تاریخی این شهر تخریب کند. فعالان میراث فرهنگی نگران هستند که خانه‌های تاریخی نیز در فهرست تخریب قرار گرفته باشند.

بافت تاریخی تهران

بافت تاریخی تهران

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به خبرگزاری مهر گفته که به شهرداری اعلام کرده پیش از هر تخریبی در بافت تاریخی باید از سازمان میراث فرهنگی «استعلام بگیرند.»

شهرداری می‌گوید خانه‌های بافت تاریخی را به دلیل این‌که به «مرکز تجمع معتادان» تبدیل شده، تخریب می‌کند.

قدیر افروند، معاون پیشین حفاظت فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران بر این باور است که «شهرداری حق ندارد به بهانه مبارزه با اراذل و اوباش، به جان خانه‌های تاریخی بیفتد و میراث گذشتگان را تخریب کند.»

پیش از این نیز شهرداری تهران در سال ۱۳۸۴ حدود شش هکتار از بافت تاریخی عودلاجان را در قالب طرح ساماندهی شهرداری منطقه ۱۲ تخریب کرد.

در همان زمان حمید باقری، مشاور وقت شهردار منطقه ۱۲ گفته بود: «اسم این اقدام شهرداری را تخریب عودلاجان نگذارید، بلکه این اقدام پاک‌سازی منطقه‌ای از عودلاجان از اراذل و اوباش بوده و شهرداری تنها اقدام به تخریب منطقه‌ای کرده که در خانه‌های مخروبه، معتادان و خلاف‌کاران سکونت داشته‌اند.»

بار دیگر در سال ۱۳۸۶ نیز بافت تاریخی و برخی از بناهای محله عودلاجان به بهانه ایجاد فضای سبز تخریب شد .

تخریب بافت تاریخی شهرهای ایران یکی از مسائلی است که فعالان میراث فرهنگی خواهان توقف آن هستند اما این نگرانی‌ها و مخالفت‌ها باعث نشده که روند تخریب بافت‌های تاریخی متوقف شود.

سازمان میراث فرهنگی هم که وظیفه حفظ و نگهداری بناها و بافت‌های تاریخی را بر عهده دارد، در اغلب موارد نتوانسته جلوی تخریب بافت‌های تاریخی را بگیرد.

Share